مراسم یادبود دکتر یوسفی و دکتر عفیفی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
مراسم یادبود دکتر یوسفی و دکتر عفیفی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مراسم یادبود دکتر غلامحسین یوسفی و دکتر رحیم عفیفی، استادان برجسته گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد با عنوان "دو یار دانشگاهی"، به همت قطب علمی فردوسی‌ و شاهنامه و انجمن علمی گروه زبان و ادبیات فارسی و با همکاری مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه برگزار شد .

این مراسم یادبود با عنوان "دو یار دانشگاهی"، به همت قطب علمی فردوسی‌ و شاهنامه و انجمن علمی گروه زبان و ادبیات فارسی و با همکاری مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه  در روز یکشنبه، 14 آذر، با حضور خانم نیکو بازرگان، همسر زنده یاد دکتر یوسفی، اعضای هیأت علمی و دانشجویان، در تالار قطب علمی فردوسی‌ و شاهنامه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این مراسم ابتدا دکتر یاحقی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه با بیان اینکه در این مراسم بسیاری از شاگردان دکتر یوسفی حضور دارند، گفت: تلاش های ایشان با تربیت شاگردانی که از لحاظ علمی و اخلاقی بسیار شاخص هستند، به ثمر رسیده است.

وی با اشاره به اهدای کتابخانه شخصی دکتر یوسفی به دانشکده ادبیات و علوم انسانی خاطر نشان کرد: اهدای این کتابخانه به همت همسر دکتر یوسفی بوده و این کتاب‌های نفیس برای استفاده اعضای هیأت علمی و دانشجویان در کتابخانه قطب علمی فردوسی شناسی قرار داده شده است.

مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه به اهمیت کتاب نزد دکتر یوسفی اشاره کرد و یادآور شد: ایشان از نوشتن حاشیه بر کتاب خودداری می کردند و اعتقاد داشتند که ارزش کتاب بیش از آن است که در آن چیزی نوشته شود.

دکتر یاحقی همچنین به اهتمام مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه در گردآوری اسناد و مدارک دانشگاه اشاره و اظهار کرد: این مرکز سعی دارد با ارتباط با مفاخر و پیشکسوتان، تاریخچه دانشگاه را جمع آوری کند و برای این مهم به کمک و یاری دوستان نیاز دارد که اسناد و مدارک خود را در اختیار این مرکز قرار دهند.

در ادامه خانم دکتر پورخالقی، استاد گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی با بیان خاطراتی با دکتر یوسفی از زمان شاگردی خود پرداخت و با تقدیر از همسر دکتر یوسفی گفت: سهم شما در موفقیت این استاد بزرگ کم نیست و بی شک بدون همیاری شما ایشان به چنین جایگاه والایی نمی رسیدند.

آقای ارشاد سرابی از دانشجویان قدیمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز خاطراتی از نحوه درس و بحث و گفتار دکتر یوسفی بیان کرد و یادآور شد: سی سال پیش که من به‌ عنوان دانشجو وارد این دانشکده شدم به همت دکتر یوسفی این دانشکده قوام و نظام خاصی یافته بود که این از اهتمام ایشان بود.

وی همچنین به فعالیت های دکتر عفیفی در دانشکده اشاره کرد و گفت: ایشان درسهای مربوط به زبان های باستانی را در دانشکده تدریس می کردند و از جلسه اول کلاس سعی داشتند متون پهلوی را به دانشجویان آموزش دهند.

خانم جهانپور نیز در ادامه به معرفی آثار دکتر عفیفی پرداخت و اظهار کرد: دکتر عفیفی از سال 39 به عنوان دانشیار زبان های پهلوی و زبان های باستانی وارد دانشگاه مشهد شد و تدوین متون و نسخ قدیمی از مهم‌ترین کارهای وی بود و همیشه سخت کوشی، بلند همتی و آداب دانی این استاد بزرگ زبانزد بوده است.

گفتنی است در پایان مراسم دکتر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه به همراه خانم نیکو بازرگان، همسر زنده یاد دکتر یوسفی و خانم دکتر پورخالقی و آقای ارشاد سرابی از مکان نمایشگاه موقت مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه بازدید کردند و در جریان فعالیت های آرشیوسازی و مستندسازی مرکز قرار گرفتند.

30619

30621

30622

30618

30617

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار