مراسمی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی معلولین در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
 مراسمی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی معلولین در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولین به همت کانون دانشجویان نابینا و کم ­بینای دانشگاه فردوسی  مشهد " تاک" ، برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار  روابط عمومی دانشگاه، این مراسم، با حضور جمع کثیری از دانشجویان و دانشگاهیان، روز یکشنبه 14 آذر ماه، در محل تالار مولوی دانشکده­ علوم تربیتی و روانشناسی برگزار شد.

  مراسم با تلاوت قرآن توسط دانشجوی کم­ بینا، آقای اسماعیل علی­پور و خوش­آمدگویی آقای محسن پارسا، نایب دبیر کانون تاک، آغاز و سپس با نوازندگی سه تار توسط آقای امین مسافرتی، دانشجوی نابینای دانشگاه فردوسی مشهد ، ادامه یافت.

 سپس آیتم صندلی داغ با حضور آقای عباس کلانتری، دانشجوی مقطع دکتری روانشناسی بالینی به اجرا در آمد و سوالاتی در زمینه  نوع مجروحیت و نحوه  تحصیل ایشان مطرح شد. کلانتری در پاسخ گفت در سال 63 در جنگ تحمیلی از ناحیه نخاع مجروح و دچار معلولیت شده است. اما هیچگاه این معلولیت باعث رکود در زندگی­ اش نشده و با اراده و انگیزه­ای فزاینده به تحصیل علم و اداره­ ی امور زندگی خود پرداخته و مدارج عالی موفقیت را طی کرده­ است.

 پس از آن دکتر سید محسن اصغری نکاح، عضو هیئت علمی علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد ، در رابطه با ترویج فرهنگ " معلولیت محدودیت نیست" سخنرانی و تصریح کرد: معلولیت مشکل افراد معلول نیست، بلکه مشکل جامعه است و مسئولین باید برای اعتلای این فرهنگ در جامعه بکوشند، چرا که هر فردی با هر شرایط اجتماعی ممکن است به میزانی با این مسئله روبرو شده و یا دچار معلولیت شود.

او همچنین خاطر نشان کرد مسئله­ ی جامعه­ بشری "بودن یا نبودن نیست"، بلکه شدن یا نشدن است. شرایط جسمی افراد شناسه­ ی خوبی برای تعیین برتری افراد نیست بلکه افتخاراتی که انسان با وجود محدودیت و بعضاً معلولیت خود، با تلاش و همتش در طول عمر به دست می­ آورد می­ تواند مایه­ ی مباهات او باشد.

 دکتر اصغری نکاح با اشاره به همت بلند دکتر کلانتری افزود: " جامعه باید ایشان را به عنوان دکتر و روانشناس بشناسد نه فردی با معلولیت نخاعی. متاسفانه فرهنگ­سازی در این زمینه به کندی پیش می ­رود اما امید است روزی، نگاه ما به معلولین، صرف شرایط جسمی آن­ها متفاوت از دیگران نباشد و بستر بی ­انگیزگی افراد معلول برای تلاش در جامعه برچیده ­شود".

  در ادامه­ ی برنامه گروه تئاتر طنزی به سرپرستی آقای ماشا الله مشهدی و با هنرمندی جمعی از افراد دچار آسیب بینایی اجرا شد که مورد توجه و تشویق عموم حاضرین در این جلسه قرار گرفت و از طرف کانون تاک، با لوح یادبودی از ایشان تقدیر به عمل آمد.

 همچنین از خانم شریفی، هنرمند نقاش دارای معلولیت از ناحیه دست، که به وسیله  انگشتان پا روی بوم هنرنمایی می­ کند و گالری از نقاشی­ های خود را در سالن آمفی تئاتر در معرض دید مدعوین قرار داده ­بود، با لوحی یادبود از طرف کانون تاک تقدیر صورت پذیرفت.

 پایان بخش برنامه، تک نوازی ویولون، با نواختن چند قطع ه­ی مشهور بود که تحسین و تشویق حضار را بر انگیخت.

30634

30635

30633

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار