استاد محمد واعظ زاده خراسانی استاد برجسته دانشگاه فردوسی مشهد دار فانی را وداع گفت

ارسال شده در تاریخ :
استاد محمد واعظ زاده خراسانی استاد برجسته دانشگاه فردوسی مشهد دار فانی را وداع گفت

استاد برجسته حوزه و دانشگاه آیه الله محمد واعظ زاده خراسانی صبح امروز یکشنبه 28 آذر 95 در سن 91 سالگی دار فانی را وداع گفت.

آيت الله استاد محمد واعظ زاده خراساني، در سال 1304 در مشهد متولد شد. وی پس از كسب علوم ديني در نجف، تحصیلات حوزوي خود را در مشهد و قم زير نظر اساتيد و آيات عظام حوزه قم در سال 1339 به پايان رساند. وی از سال 1339 به صورت پاره وقت در دانشكده علوم معقول و منقول (الهیات فعلی) دانشگاه مشهد به تدريس اشتغال داشت و در سال 1342 به مرتبه دانشياري نائل آمد. استاد واعظ زاده در سال 1347 به مقام استادي رشته علوم قرآني و حديث ارتقای رتبه يافت و تا رتبه 21 استادي را نيز طي كرد.

وي در سال 1351 براي فرصت مطالعاتي به کشورهاي ترکيه ، لبنان ، سوريه ، اردن ، مصر ، يمن، حجاز، مراکش و الجزاير سفر کرده و علاوه بر تدريس در دانشگاه به تبادل نظر درباره تلاقي فقه شيعه و اهل سنت با اساتيد دانشگاه الزهرا پرداخت. استاد واعظ زاده در سال 1358 به افتخار بازنشستگي نائل شد.

ايشان در قم از مرحوم علامه طباطبایي اجازه اجتهاد در علوم عقلي و نقلي و اجازه شفاهي حديث از مرحوم آيةالله بروجردي گرفت و پس از بازگشت به مشهد نير اجازاتي را در نقل و حمل حديث ازمرحوم حاج آقا بزرگ تهراني ، علامه سمناني، آیت الله رامهرمزي و آیت الله بروجردی دریافت کرد.

استاد واعظ زاده خراساني ناظر بر تدوين كتاب"المعجم في فقه لغةالقرآن و سرّ بلاغته" بود که اين كتاب، در دوره نوزدهم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، به عنوان كتاب سال برگزيده شد. وی در سال 1381 به عنوان استاد نمونه کشوري و در سال 1382 به عنوان چهره ماندگار کشور انتخاب شد.

همچنین نخستین دبیر‌کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، عضو هیئت‌مدیره و مدیر گروه علوم قرآن در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از دیگر فعالیت‌های این عالم گرانقدر بوده است.

دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت این عالم ربانی و استاد برجسته به جامعه علمی و دینی کشور تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی را از خداوند منان خواستار است.

برای آشنایی بیشتر با آثار، افتخارات و زندگی این دانشمند بزرگ به صفحه مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد در اینجا مراجعه نمایید.

ضمنا مراسم گرامی داشت این مرحوم فقید به شرح زیر می باشد:

دوشنبه 29 آذر 95 پس از اقامه نماز مغرب و عشاء از سوی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و تولیت آستان قدس رضوی در رواق کوثر حرم مطهر

سه شنبه 30 آذر 95 از ساعت 14 تا 16 از طرف بیت مرحوم آیت الله واعظ زاده در محل حسینیه نصرت واقع در خیابان ابن سینا، نبش ابن سینا 10 منعقد می باشد.

 

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار