دانشگاه فردوسی مشهد دومین دانشگاه سبز کشور در نظام رتبه بندی بین‌المللی UI Green Word University Ranking

ارسال شده در تاریخ :
دانشگاه فردوسی مشهد دومین دانشگاه سبز کشور در نظام رتبه بندی بین‌المللی UI Green Word University Ranking

در جدیدترین نتایج نظام رتبه‌بندی بین‌المللی UI Green Word University Ranking دانشگاه فردوسی مشهد پس از دانشگاه زنجان با کسب امتیاز 4484 و رتبه جهانی 238 به عنوان سبزترین دانشگاه کشور معرفی شده است.

نظام رتبه‌بندی «گرین متریک» که با هدف ترویج پایداری در آموزش عالی‏ اقدام به ارزیابی و رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های جهان بر اساس معیارها و شاخص‌ های مرتبط با مسایل زیست‌ محیطی در دانشگاه‌ها می‌نماید، فهرست 516 دانشگاه برتر جهان را در سال 2016 منتشر نموده است که از میان دانشگاه‌های ایران، سه دانشگاه زنجان، فردوسی مشهد و تهران در نتایج آن حضور دارند.

نظام رتبه بندي جهاني دانشگاهي «گرين متريك» از شش شاخص كليدي " محيط زيست و زيرساخت"، "انرژي و تغييرات اقليمي"، "مديريت پسماند"، "آب"، "حمل و نقل"، و "آموزش" براي رتبه بندي مؤسسه ها استفاده مي كند و طرح جامع دانشگاه فردوسی مشهد، در اولین حضور خود در سال 2016 میلادی (با توجه به اینکه هنوز در مراحل اولیه اجرایی قرار دارد) در بخش "انرژی و تغییرات اقلیمی" رتبه 97، در بخش "حمل و نقل" رتبه 100 و در مجموع رتبه 238 را کسب نموده است.

این نظام با هدف ارائه چشم اندازي جامع از شرايط و سياست هاي مرتبط با محيط زيست و توسعۀ پايدار در دانشگاه هاي كشورهاي گوناگون راه اندازي شده است و هر چقدر ایده ها و برنامه های راهبردی دانشگاه ها در حوزه طراحی سبز اجرایی تر شده باشند امتیاز بالاتری اختصاص خواهد گرفت.

گرين متريك ابزاري براي جلب توجه مديران و سياست گذاران در محيط هاي دانشگاهي فراهم آورده و سالانه بيش از 10هزار مؤسسه توسط اين نظام رتبه بندي ارزيابي مي شوند كه فهرست ۵۰۰ مؤسسه برتر بر روي وب منتشر مي شود.

مشارکت در این رتبه­ بندی برای دانشگاه­ها فایده­ هایی را به همراه خواهد داشت که از جمله آن می­توان به شناخت دانشگاه در عرصه بین­ المللی، افزایش آگاهی عمومی در خصوص موضوعات پایداری و تصمیم­ گیری طراحان و برنامه­ ریزان برای تغییر اشاره کرد. همچنین تمامی مشارکت­ کنندگان به صورت خودکار عضو شبکه UIGWURN شده که علاوه بر به اشتراک گذاشتن تلاش­های انجام شده برای تحقق دانشگاه سبز، قادر هستند تا در کارگاه­ های بین­ المللی سالانه UI GReenMetric شرکت کرده و یا میزبانی آن را بر عهده گیرند.

بر اساس اعلام روابط عمومي پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران، براي آگاهي از جزئيات امتيازات در هر شاخص و دانشگاهاي برتر جهان به وبگاه:

http://nema.irandoc.ac.ir/ مراجعه نماييد.

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار