دکتر کافی: کشور ايران در حال حاضر پانزدهمين کشور از نظر توليدات علمی است

ارسال شده در تاریخ :
دکتر کافی: کشور ايران در حال حاضر پانزدهمين کشور از نظر توليدات علمی است

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس هيأت اعزامی ايران به نشست «مشترکات ايران و شبه قاره: خرده فرهنگ‌هاي بومی در عصر جهانی شدن»، در دهلی نو، بعد از ظهر روز چهارشنبه 29 ديماه 95 در نشست افتتاحيه اين همايش اظهار داشت : کشور ايران در حال حاضر پانزدهمين کشور از نظر توليدات علمی است و در برخی از شاخه‌های علمی مانند فناوری نانو رتبه هفتم جهانی را دارا می‌باشد.

دکتر محمد کافی با اشاره به وجود راه‌های مختلف برای ارتباط بين المللی، برقراری ارتباطات علمی را مطمئن‌ترين مسيری دانست که کم‌تر در معرض تخريب و تهديد است و در گذشته نيز در روابط ميان ايران شبه قاره که عمدتاً به صورت تبادلات علمی و سفرهای دانشمندان و فناوری‌های روز بوده، به خوبی تجربه شده است و اين پرسش کليدی را مطرح کرد که آیا در قرن بيست و یکم که قرن حاکميت دانش و فناوری است اين روابط همچون گذشته وجود دارد؟

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با مرور وضعيت روابط علمی در گذشته و حال اظهار داشت : پيشينه تبادلات فرهنگی و به تبع آن اعزام دانشجو به دانشگاه‌های هند به امضای تفاهم نامه فرهنگی بين مرحوم علی اصغر حکمت و ابوالکلام آزاد، در سال 1335 بازمی‌گردد که قبل از انقلاب اسلامی و هم پس از آن دولت ايران دانشجوی بورسيه و خانواده‌های ايرانی نيز فرزندان خود را برای تحصيل به دانشگاه‌های هند اعزام نموده‌اند.

دکتر کافی که رايزن علمی سابق ج. ا. ايران در شبه قاره نيز بوده‌ ، خاطر نشان کرد در مقاطعی در دهه‌های گذشته تعداد دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در هند به بيش از 10 هزار نفر رسيده است و اکنون نيز طبق آمارهای موجود بيش از 6 هزار دانشجوي ايرانی در دانشگاه‌های هند مشغول به تحصيل هستند و ساليانه حد اقل هزار دانشجوی ايرانی در دانشگاه‌های هند ثبت نام می‌کنند؛ ولی متاسفانه اين مسیر یک‌طرفه است و از سوی دولت هند و خانواده‌های هندی چنين اقدامی ديده نمی‌شود.

رئيس دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه تعدادی از طلبه‌های هندی در مدارس و دانشگاه‌های مأموريت‌گرای دينی در ايران مشغول به تحصيل هستند، خاطر نشان کرد که فراتر از اين مورد شواهد و نمونه‌هايي از تبادل استاد و دانشجو به چشم نمی‌خورد در حالی که ساليانه بيش از 18 هزار نفر از جوانان هندی برای تحصيل به دانشگاه‌های خارج از هند عزيمت می‌نمايند.

وی ضمن تأييد موانع و محدوديت‌های موجود در اين راه و لزوم تلاش برای رفع آن‌ها، نکته مهم در اين ارتباط را ضرورت شناخت دولت و مردم هند از پيشرفت‌های اخير ايران در زمينه‌های علمی دانست و افزود: کشور ايران در حال حاضر پانزدهمين کشور از نظر توليدات علمی است و در برخی از شاخه‌های علمی مانند فناوری نانو رتبه هفتم جهانی را دارا می‌باشد. فقط در دانشگاه فردوسی مشهد بيش از 1400 دانشجوی بين المللی و در دانشگاه‌های ايران حدود ده هزار دانشجوی بين المللی شاغل به تحصيل هستند؛ اين آمار گواه وضعيت خوب علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و علمی ايران است، ولی تعداد دانشجويان هندی شاغل به تحصيل در دانشگاه‌های برتر ايران از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر است.

رئيس دانشگاه فردوسی مشهد و رئيس نخستين نشست علمی اين همايش در پايان اشاره نمود: پاسداشت و تداوم مناسبات فرهنگی در گرو انجام تبادلات علمی و اقتصادی و فرهنگی است و در اين زمينه ايرانيان به خوبی دست دوستی به سمت هندوستان دراز کرده‌اند و حال نوبت هنديان است که وظيفة تاريخي خود را انجام داده و جوانان دانشجو و استادان خود را به تحصيل در ايران و انجام تعملات علمی تشويق نمايند.

همچنین رئيس دانشگاه فردوسی مشهد و هيأت همراه در روز چهارشنبه 29 ديماه از دانشگاه ملی اسلامی در شهر دهلی نو بازديد کردند. در اين ديدار که توسط دکتر خليلي رايزن علمی جمهوری اسلامی ابران در شبه قاره ترتيب داده شده بود، دکتر طلعت احمد رئيس دانشگاه، به همراه رئيس مرکز مطالعات هند و ايران و مدير مرکز نانوتکنولوژی، ضمن توضيح در خصوص بخش‌های مختلف اين دانشگاه، نسبت به برقراری روابط علمی ميان دو دانشگاه بزرگ فردوسی مشهد و ملی اسلامی هندوستان، بر لزوم همکاری دو دانشگاه برای تبادل تجربيات و دستاوردهای علمی تأکيد نمودند.

در اين ديدار دکتر کافی ضمن تشکر از رئيس دانشگاه ملی اسلامی برای اختصاص وقت ملاقات، با تبيين جايگاه محوري و کانونی دانشگاه فردوسی مشهد از نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوری برای برقراری روابط علمی و بين المللی ميان دانشگاه‌های ايران و هند، به وضعيت علمی و پژوهشی و نيز موفقيت‌ها و دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد و با توجه به اهميت فناوری نانو از یک سو و جايگاه مهم دانشگاه ملی اسلامی در اين زمينه از سوی ديگر، بر لزوم همکاری ميان دو دانشگاه در اين حوزه نوين علمی تأکيد نمود.

رئيس دانشگاه فردوسی مشهد همچنين یا اشاره به ساير زمينه‌های همکاری مشترک مانند سلول‌های بنيادی و فناوری زيستی، ضمن بيان توانمندی دانشگاه فردوسی مشهد در اين حوزه، آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد در انجام تحقيقات مشترک را اعلام نمود.

خاطر نشان می‌شود دانشگاه ملی اسلامی در اغلب رشته-گرايش‌ها دانشجو دارد و دانش آموختگان آن به ويژه در حوزه ارتباطات و رسانه‌های جمعی و فناوری نانو سر آمد هستند به گونه‌ای که دانش‌آموختگان اين دانشگاه در رشته ارتباطات و رسانه‌های جمعی بلا فاصله جذب بازار کار می‌شوند.

در اين ديدار دکتر رضي رئيس دانشگاه گيلان، دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد دکتر خليلي رايزن علمی ج. ا. ايران در شبه قاره و آقای دکتر دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند نيز حضور داشتند.

40094

40095

40093

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار