سخنرانی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در نشست مشترکات ايران و شبه قاره: خرده فرهنگ‌های بومی در عصر جهانی شدن

ارسال شده در تاریخ :
سخنرانی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در  نشست مشترکات ايران و شبه قاره: خرده فرهنگ‌های بومی در عصر جهانی شدن

دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد که همراه دکتر محمد کافی رئيس دانشگاه به نشست «مشترکات ايران و شبه قاره: خرده فرهنگ‌هاي بومی در عصر جهانی شدن»، در دهلی نو، به اين شهر دعوت شده بودند بعد از ظهر روز پنج‌شنبه 30 ديماه 95در اين سمينار سخنرانی نمود.

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اهميت آشنايي با تاریخ گذشته برای استفاده از آن به مثابه چراغ راه آينده بر لزوم ارائه مختصر پيشينه تاريخي ارتباطات ميان ايران و شبه قاره تأکيد نمود و ضمن اشاره به موقعیت جغرافیایی و تغییرات مرزی در طول تاریخ با کشورها و اقوام مختلف از جمله هندوستان، مختصری از شواهد باستان‌شناسی را ذکر کرد که گوياي وجود ارتباطات تجاری و فرهنگی بین مردم ساکن در فلات ایران و شبه قاره از دوره پيشاتاريخي تا دوره تاريخي و توسعه شهرها و مهاجرت اقوام آريايي بوده است.

دکتر هاشمي در بخش ديگری از سخنان خود به محتويات منابع نوشتاری مبنی بر اشتراکات فرهنگی و تداوم پیوند‌های سیاسی و خصوصا فرهنگی بین دو ملت شبه قاره و ایران در دوره‌های مختلف از هخامنشيان تا ساسانيان و دوره اسلامی و پس از آن اشاره نمود.

وی  با توجه به پيشينه و تجربه قبلی خود به عنوان رايزن فرهنگی ايران در بنگلادش بر اهميت حفظ و انتقال ميراث غنی گذشته به نسل حاضر برای مقابله با تأثيرات منفی چهانی شدن تأکيد نمود و بر لزوم همکاری متقابل و ارتباط عالی  ميان مراکز فرهنگی و علمی هند و رايزني فرهنگی و رايزنی علمی جمهوری اسلامی ایران برای بازنمايي ميراث مشترک با استفاده از فناوری‌های نوين و شيوه‌های روزآمد اشاره کرد.

دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در سخنان خود  راهکارهایي را نیز به فرهيختگان و مسئولان حاضر در این نشست  ارائه نمود، از قبيل:

1) استفاده از صنعت فيلم سازی با تهيه فيلم‌‌های کوتاه و بلند در باره حوزه تمدن و فرهنگ مشترک اعم از شخصيت‌هاي ادبی و تاريخی، عرفا، مورخان، علمای دیني، فتوحات و شکست‌های حاکمان، مهاجران، و مانند آن‌ها؛

2) برگزاری دوره‌های حضوری یا مجازی بازآموزی زبان و ادبيات فارسی برای معلمان و استادان در شبه قاره و دوره‌ها یا کارگاه‌های آموزشی در زمينه هنر ايران؛

3) ترجمه آثار منثور و منظوم روزآمد که برگرفته از فرهنگ مشترک دو زبان باشد؛

4) استفاده از صنعت توريسم 

5) استفاده از امکانات آموزش عالی دو کشور برای راه‌اندازی دوره‌های تحصيلات تکميلي مشترک، آموزش از راه دور، برگزاری سمينارها و کارگاه‌های تخصصي علمی، پذيرش دانشجوی ميهمان کوتاه مدت، تعريف و تدوين پروژه‌های پژوهشی مشترک.

خاطر نشان می‌شود سمينار بررسی اشتراکات فرهنگی ميان ايران و شبه قاره از اقدامات مهم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌باشد که قرار است با همکاری فرهيختگان و استادان دانشگاه‌های ايران و شبه قاره به صورت چرخشی و سالانه در ايران و کشورهای شبه قاره برگزار شود. پيشنهاد شده است دور بعدی اين سمينار در سال آينده در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شود.

50000

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار