وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : رشد علمی ایران حدود سه برابر میانگین جهان است

ارسال شده در تاریخ :
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : رشد علمی ایران حدود سه برابر میانگین جهان است

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درمراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت : در حالی که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ برابر با ۶ درصد گزارش شده است این میزان برای کشور ما برابر با هفده و نیم درصد اعلام شده که حدود سه برابر میانگین جهان است و رشد کمّی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد و به نقل از سایت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکتر فرهادی در این مراسم با بیان اینکه، افزایش تعاملات علمی بین‌المللی یکی از ثمرات جشنواره خوارزمی است، اظهار داشت: این جشنواره‌ها سبب ارتقای ارتباط و جایگاه علمی ایران می‌شود و مهمانانی که به این گونه همایش‌ها و نشست‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با واقعیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ما آشنا می‌شوند و به شناخت تازه‌ای از ایران و شگفتی‌های توسعه علمی این کشور می‌رسند.

دکتر فرهادی در ادامه افزود: رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کنند، نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیّت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارند ودر ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره، نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده اند.

وی در ادامه گفت: این امر به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده است و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرن‌هاست که ما در ادبیات خود با این مفهوم آشنا هستیم که دانایی سرچشمه توانایی است، اظهار داشت: بدین گونه نوآوری سرچشمه رشد اقتصادی و فناوری نیز پشتوانه عزت و اقتدار کشور است و جای تردید نیست که اگربخواهیم رشد کنیم، قدرتمند شویم و اگر می‌خواهیم مستقل و پیشرو باشیم، باید عالمانی آزاده، هوشیار، کنجکاو و تلاشگر داشته باشیم.

وی افزود: ما بر لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تاکید کرده‌ایم و لزوم توسعه تحقیقات بین رشته‌ای، ضرورت همگامی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت تاثیرات اقلیمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست ما را وا می‌دارد که بزرگ تر بیندیشیم و گسترده‌تر عمل کنیم.

دکتر فرهادی در ادامه گفت: به همین دلیل در ایجاد تعادل بین آموزش‌های نظری و کاربردی تاکید می‌کنیم، استادان، صاحبنظران و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان امر آموزش و پژوهش که وزارت علوم نیز بخشی از آن را به عهده دارد، به دنبال راهکارهای موثرتری برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، خلاق و متعهد است تا علاوه بر انتقال داده‌های ذهنی، دانش‌آموختگانی تربیت شوند که در بهبود شرایط زیستی اجتماعی فرهنگی و آسایش مردمان خود نقش موثر داشته باشند.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه رتبه ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی اس آی رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلامی رتبه اول است، گفت: ۱۴ دانشگاه ایران براساس طبقه‌بندی جهانی لایدن، در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز جزو یک درصد از دانشمندان برتر جهان قرار دارند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند و در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات از سوی این شرکت‌ها صورت گرفته است.

دکترفرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ رشد ۵ درصدی را نشان می‌دهد و از نظر شاخص جهانی نوآوری هم رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقا یافته است.

گفتنی است در اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ۱۳ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی به عنوان برگزیده معرفی شدند و صاحبان آنها جوایز، لوح و تندیس این جشنواره را از وزیر علوم دریافت کردند.

60115

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار