همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد

همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر امام رضا (ع) به همت بنیاد ملی نخبگان و با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد در سالن اجتماعات ابوریحان بیرونی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در افتتاحیه این همایش که در روز پنج شنبه، 28 بهمن ماه 95 برگزار شد ، دکتر سرگلزایی رئیس بنیاد ملی نخبگان خراسان رضوی با خیرمقدم به میهمانان هدف از برگزاری این همایش را یادآوری بزرگان و مفاخر خراسان به نسل جوان عنوان کرد.

دکتر حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش با اشاره به اینکه برگزاری همایش هایی اینچنینی باعث الگوسازی و الهام بخشی به نسل جوان خواهد شد، گفت: جوانان به الگوهای مجسم و زیسته شده نیاز دارند که بتوانند کارکرد وفاق اجتماعی و هویت بخشی ملی و دینی را ایفا کنند.

وی دو عنصر هویت بخشی در خراسان بزرگ را حرم مطهر رضوی و آرامگاه فردوسی دانست و خاطرنشان کرد: هویت دینی، انقلابی و ملی در ایران بی بدیل است.

در ادامه و در نشست بزرگداشت استاد محمدتقی شریعتی، دکتر مهدی محقق به سخنرانی پرداخت و با بیان روند آشنایی خود با استاد محمدتقی شریعتی گفت: اولین بار ایشان را در حلقه های شیخ محمدکاظم دامغانی دیدم و به راستی انسانی الهی و اهل عمل شمرده می شدند.

وی با اشاره به اینکه در کانون نشر حقایق اسلامی از سخنان استاد محمدتقی شریعتی استفاده می کردم، اظهار کرد: علاقه من به فلسفه باعث شد که یک سال از مشهد به تهران بروم و به آموختن فلسفه که آن روزها در مشهد ممنوع بود، بپردازم.

دکتر محقق همچنین به فرزند استاد اشاره کرد و یادآور شد: دکتر علی شریعتی با سخنرانی های خود در حسینیه ارشاد و با کتابهای خود ارتباط خوبی با نسل جوان برقرار کرد که این نیز از روند تربیتی استاد نشأت می گیرد.

در نشست دوم این همایش و در قسمت بزرگداشت پروفسور تقی فاطمی، دکتر محمد صال مصلحیان با اشاره به زندگینامه استاد فاطمی گفت: سید محمد تقی خان فاطمی در سال ۱۲۸2 هجری شمسی در اصفهان و در خانواده ای فرهنگی دیده به جهان گشود .در 1306 وزارت جنگ با آزمون ورودی، گروهی از محصلین ایرانی را برای ادامه تحصیل به خارج فرستاد و پس از ورود به فرانسه ابتدا در یک دبیرستان شبانه روزی به مدت سه سال در دوره مقدماتی به منظور کسب حق ورود به دانشگاه مشغول به تحصیل شد.پس از مدت سه سال در سال 1312 و نگارش رساله «استعمال گروهها در هندسه» از دانشسراي عالي پاريس فارغ التحصیل شد.

وی با بیان اینکه پرفسور فاطمي در سال 1347 وپس از بازنشستگی از دانشگاه تهران به دانشگاه مشهد آمد و مدیریت گروه ریاضی مشهد را به عهده گرفت، از قول یکی از شاگردانش اظهار کرد: استاد فاطمی به شغل معلمی عشق می ورزید و در امر تدریس بسیار جدی بود و آرام صحبت می کرد. دانشجویان احترامی خاص برای ایشان قائل بودند. همه دانشجویان قبل از ورود ایشان در کلاس حاضر بودند و کلاس از آرامش و سکوتی خاص برخوردار بود. نکات مهم درس را به طور مرتب و با آرایش خاصی که مخصوص خود او بود و با خطی خوش روی تابلو می نوشت.

در نشست عصر و در بزرگداشت دکتر احمدعلی رجائی بخارائی، دکتر راشد محصل به بیان ویژگی های این استاد پرداخت و گفت: وحدت و هماهنگی و تعادل بین نیروهای مختلف نفسانی و هویت اعم از شناسنامه و پیشینه فرهنگی شخصیت فرد را می سازد که در خصوص دکتر رجائی به صراحت می توان گفت که ایشان شخصیتی آرمانی بود.

وی با بیان اینکه دکتر رجائی مکتب فلسفی مبارز را با کمک دکتر آذر، دکتر لطفی و دکتر رضا کاویانی ایجاد کرده اند، اظهار کرد: هدف این مکتب ترجمه آثار فلسفی بود که در بین این ترجمه آثار بتوانند انسان هایی فلسفی و شجاع تربیت کنند.

دکتر راشد محصل به فعالیت دکتر رجائی در آستان قدس اشاره کرد و ایشان را شخصیتی جسور، شجاع، آزاده و با ذهنی فلسفی نامید.

در ادامه دکتر ساکت به عنوان رئیس نشست مربوط به دکتر رجائی بخارائی، به جمع بندی مباحث سخنرانان پرداخت و یادآور شد: دکتر رجائی فردی آزاده، شجاع، صریح و با جسارت بودند که اغلب مسئولان اجرایی از جمله استاندار برای او به عنوان یک شخصیت علمی و ادبی احترام خاصی قائل بودند.

وی با بیان اینکه دکتر رجائی در خصوص مسائل فرهنگی حساسیت زیادی داشتند و این حساسیت را به دانشجویان خود نیز منتقل می کردند، گفت: متاسفانه در دانشگاه های ما استادان حساسیت های اینچنینی ندارند و مسلما نخواهند توانست دانشجویانی حساس و دغدغه مند تربیت کنند.

دکتر ساکت با انتقاد از عدم استقبال دانشجویان از همایش امروز یادآور شد: افراد بزرگی چون دکتر مهدی محقق و دکتر راشد محصل از گنجینه های علمی و فرهنگی کشور هستند که چون استادان حساسیت های علمی و فرهنگی خود را از دست داده اند و درگیر مسائل فرعی چون مقاله و رنکینگ دانشگاه و غیره شده اند، نمی توانند دانشجویان خود را به اهمیت این بزرگان آگاه سازند.

در نشست چهارم این همایش و در بزرگداشت دکتر مرتضی شیخ، دکتر فتوحی اردکانی و آقای جمشید قشنگ به بیان ویژگی های این پزشک حاذق پرداختند و از تلاش ایشان برای درمان بیماران نیازمند و یاری به مردم قشرهای پایین اجتماع سخن گفتند.

گفتنی است تقدیر از سخنرانان و فعالان این همایش پایان بخش مراسم بود.

600152

600153

600151

600154

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار