رییس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران: در فرهنگ ما مقام علم مقدس است

ارسال شده در تاریخ :
رییس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران:  در فرهنگ ما مقام علم مقدس است

سومین سمینار فلسفه ی علم در دانشگاه فردوسی مشهد در روز دوشنبه دوم اسفند ماه 1395 با محوریت وضعیت علم در ایران در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.

 دکتر خسرو باقری رییس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران در سومین سمینار فلسفه علم که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد ، اظهار نمود: در فرهنگ ما مقام علم مقدس است و تنها در گشودن مشکلات بکار گرفته نمی‌شود، تاکید کرد: در ادبیات گذشته‌ی ما ارزش علم را بیش از اینکه کاربرد آن مهم باشد، روشن کردن وجود انسان می‌دانستند، اما امروزه که جمله تبدیل دانش به ثروت بسیار رایج شده است، نشان می‌دهد که علم به تنهایی ارزش ذاتی ندارد و تنها ارزش مالی آن مهم است؛ جامعه ما پول پرست شده و حقیقت جویی نابود شده است. 

وی افزود: امروز صورت گرایی در ایران وجود دارد و حقیقت جویی متعلق به گذشته است.

رییس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران عنوان کرد: منطق بازار می‌گوید، دانش را به مارکت آورده و آن را بر حسب اقتصاد تبیین کنیم و تمام ویژگی‌های بازاری را در ساختار علمی تعبیه کنیم  و به عبارتی علم یا باید با مشارکت در امور اجتماعی باشد یا هیچ.

دکتر خسرو باقری اظهار کرد: برخی معتقدند جستجوی یک آرمان واحد برای دانشگاه اساسا خطاست، چه تکسرگرایی، چه حقیقت‌جویی و هر چیز دیگر.

وی با بیان اینکه هر رشته غایتی دارد، اما خود دانشگاه ماهیت واحدی ندارد، ادامه داد: در ایران نیز متاسفانه چاپ مقاله هدف قرار گرفته است و محتوای مقالات ضعیف است در حالیکه اکثر دانشگاه‌های بزرگ دنیا به صورت هفتگی  یا ماهانه از متفکران دعوت و سخنرانی‌های علمی برگزار می‌شود و خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم بخش عالی فرهنگ را دراختیار خود قرار دهیم تا خودمان را بشناسیم.

رییس انجمن فلسقه تعلیم و تربیت ایران در پایان سخنان خود اظهار داشت: امروز علم برخلاف فرهنگ گذشته ما، به تنهایی ارزش ذاتی ندارد و تنها ارزش مالی آن مهم است.

.

.

 

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار