دکتر انزابی نژاد، پژوهشگری برجسته

ارسال شده در تاریخ :
دکتر انزابی نژاد، پژوهشگری برجسته

دکتر رضا انزابی نژاد، مولف و مصحح متون کهن، پژوهشگر ادبی و استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد در تاریخ 10 بهمن 1315 در تبریز به دنیا آمد.

تحصیلات خود را در تبریز گذراند و پس از اخذ مدرک لیسانس در وزارت فرهنگ، برای تدریس به گناباد رفت. وی در سال 1343 به نیشابور مهاجرت کرد و در سال 1348 برای تحصیل در مقطع دکترای زبان و ادبیات عرب به دانشگاه سوربن در فرانسه رفت ولی آن را ناتمام رها کرد و به ایران برگشت و در دانشگاه تبریز به تحصیل در مقطع فوق لیسانس رشته زبان و ادبیات فارسی پرداخت.

وی در سال 1352 و پس از اتمام تحصیل در مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسیِ دانشگاه تهران، به عنوان مربی به گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز پیوست. دکتر انزابی نژاد در سال 1367 به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شد و به عنوان نماینده دانشکده ادبیات در شورای انتشارات دانشگاه فعالیت کرد. اعزام به دانشگاه مختوم قلی ترکمنستان و همچنین کیف اوکراین برای تدریس زبان و ادیات فارسی از دیگر فعالیت های او در سالهای خدمت در دانشگاه فردوسی مشهد بود.

وی در سالهای 1373تا 1376 سردبیری مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی را به عهده داشت و در همین دوره بود که این مجله رتبه نخست را در میان نشریات دانشگاهی به دست آورد.

دکتر انزابی نژاد در سال های 1384 تا 1388 در قطب علمی فردوسی شناسی و ادبیات خراسان عضویت داشت و کتاب "چون من در این دیار" جشن نامه ای است که برای ایشان از سوی قطب علمی فردوسی شناسی و به کوشش دکتر محمدرضا راشدمحصل، دکتر محمدجعفر یاحقی و دکتر سلمان ساکت آماده شده است.

وی در تاریخ 4 اسفند 1391 در مشهد درگذشت و از ایشان کتابها و مقالات زیادی چون تصحیح و شرح دستورالوزاره، تصحیح و شرح مقامات حمیدی، تصحیح و شرح منطق الطیر به یادگار مانده است.

مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این استاد برجسته، نمونه ای از عکس  ایشان را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

anzabi.2

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار