رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد: آب و زندگی شعار ارزشمندی است که باید به آن توجه کنیم.

ارسال شده در تاریخ :
رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد:   آب و زندگی شعار ارزشمندی است که باید به آن توجه کنیم.

دکتر ناصر شاهنوشی رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم افتتاحیه جشنواره علمی- فرهنگی آب و زندگی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه آب و زندگی شعار ارزشمندی است اظهار داشت : باید به آن توجه کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، نخستین جشنواره علمی - فرهنگی آب و زندگی به همت انجمن علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد زیر نظر اتاق فکر استان خراسان رضوی در روز سه شنبه 10 اسفند ماه 95 در تالار ابو نصر هروی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم ، با تاکید براینکه فکر نکنیم با نابودی بخش کشاورزی به بحران آب کمک می‌کنیم، تصریح کرد: به‌طور دائم از بحران آب صحبت می‌شود، اما جامعه شهری این بحران را حس نمی‌کنند، زیرا آب از بخش کشاورزی گرفته شده و به آب شهری می‌رسد. 700 میلیون مترمکعب آب از سایر حوزه‌ها به تهران و توسعه شهری می‌رسد. 

وی با اشاره به اینکه تجارت کشاورزی از 12 درصد به 9/8 درصد کاهش‌یافته است، گفت: نمی‌توان گفت برای بحران آب هندوانه کشت نکنیم، درواقع باید مستند صحبت كنيم؛ اين روزها خطر نتیجه‌گیری‌های غلط از صحبت‌های غيرمستند ما را تهديد می‌کند. هندوانه باید کشت شود، اما بهره‌وری را افزایش دهیم. 

دکتر ناصر شاهنوشی  اضافه کرد: اکنون عملکرد در هر هکتار 30 الی 35 تن است که باید به 80 تن رسانده و منابع پایه در کشاورزی مانند آب را حفظ و کارایی آن را افزایش دهیم.

وی  با اشاره به اینکه آب و زندگی شعار ارزشمندی است که باید به آن توجه کنیم، اظهار کرد 73 درصد آب کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود. در طی 10 سال گذشته بیشترین بهره‌وری را از آب در بخش کشاورزی داشته‌ایم؛ بنابراین باید به دنبال افزایش کارایی باشیم.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: ارزش‌افزوده‌ی بخش صنعت در 85 درصد از کشورهای جهان، از بخش کشاورزی بیشتر است و ارزش‌افزوده‌ی بخش خدمات از صنعت بیشتر است به‌جز کشورهای عقب‌مانده؛ بنابراین نمی‌تواند این موضوع ملاک تخصیص آب باشد.

دکتر شاهنوشی  با بیان اینکه ما باید در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کنیم، بیان کرد: ایران دارای رتبه 123 جهان برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است و خاطرنشان کرد: در 20 سال گذشته، 30 کشور به کشورهای تولیدکننده گندم اضافه شده‌ است 

وی افزود: در شرق کشور کشاورزی تخریب شده و بحران آب هم تشدید شده است. طبق آمار رسمی مرکز آمار بین 15 تا 20 درصد سطح زیر کشت کشور کاهش یافته است. در آذربایجان و خراسان 20 درصد کشت کاهش یافته است؛ همچنین چناران 18 هزار هکتار سطح زیر کشت داشته است و اکنون به 11 هزار هکتار رسیده است.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: امیدواریم این نشست با تحلیل‌های صحیح دستاوردهای ارزشمندی داشته باشد و پیام خوبی به مدیران جامعه برسانیم.

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار