رئیس دانشگاه فردوسی مشهد: مراسم تقدیر از سازندگان پل بعثت یک رویداد ارزشمند معنوی و علمی است

ارسال شده در تاریخ :
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد: مراسم تقدیر از سازندگان پل بعثت  یک رویداد ارزشمند معنوی و علمی است

نشست خبری روایت علمی پل بعثت به مناسبت هفته مهندس با حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس حوزه هنری خراسان رضوی و با حضور خبرنگاران روز چهارشنبه 11 اسفند ماه 1395 در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست خبری ، در خصوص روایت علمی پل بعثت، اظهار کرد: اکنون بیش از 25 سال از احداث پل بعثت می‌گذرد و طبیعتا بسیاری از نرم‌افزارهای طراحی و توان تخصصی مهندسی امروز در آن زمان وجود نداشته است، بنابراین می‌توان ظرفیت‌های بی‌نظیر این پل را، شاهکاری ویژه در مهندسی جنگ دانست.

وی افزود: مهندس بنی‌هاشم و دیگر سازندگان پل بعثت، کسانی بودند که در زمینه تخصص علمی خود صاحب نام بودند و از فعالان دانشجویی نیز محسوب می‌شدند. اما این افراد علاوه‌بر تخصص و دانش تئوری که داشتند، توانستند با اخلاق، دیانت پاک و روحیه جهادگری، اقدامی بزرگ را در دوران جنگ رقم بزنند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، ابعاد تخصصی و علمی پل بعثت را موضوعی بسیار مهم دانست و اضافه کرد: کسانی‌که در دوران جنگ توانستند با وجودجریان‌های آبی نامنظم و متغیر اروندرود در زمان‌های مختلف و در شرایطی که آتش و دیده‌بان‌های دشمن هر لحظه جان آنان را تهدید می‌کرد، پلی را برروی آن احداث کنند، کار بسیار بزرگی کرده‌اند.

دکتر کافی افزود: پل بعثت توسط خراسانی‌ها، مدیریت و ساخته شده است و اکثر سازندگان این پل دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های فنی بودند که در دوران جنگ در جهادسازندگی به صورت رزمنده فعالیت می‌کردند و در کنار ساخت این پل، به فعالیت‌های معنوی جنگ نیز می‌پرداختند.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد، برگزاری مراسم تقدیر از سازندگان پل بعثت در دانشگاه فردوسی را یک رویداد ارزشمند معنوی و علمی دانست و تصریح کرد: مشارکت سه نهاد دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان نظام مهندسی ساختمان و حوزه هنری خراسان رضوی برای برگزاری همایش روایت علمی بعثت به عنوان مراکزی که هر کدام در جایگاه خود متولی سرمایه‌های تخصصی کشور هستند، از ویژگی بارز این رویداد محسوب می‌شود.  

جواد رفائی، رئیس حوزه هنری خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست با اعلام اینکه روایت علمی پل بعثت اولین همایش در کشور است که به بررسی علمی جنگ تحمیلی در ایران می‌پردازد، افزود: طی کارگاه‌هایی که در این همایش درنظرگرفته شده است، اساتید برای مهندسین جوان در کنار مباحث علمی از خاطرات سازندگان پل بعثت خواهند گفت.  

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: پل بعثت بر روی اروندرود با 90 متر عرض و با استفاده از تمامی تجهیزات ممکن ساخته شد که در گذشته هیچ‌کجا استفاده نشده است و اینکه چگونه این پل توانسته بر روی آب حفظ شود، خود جای حرف زیادی دارد که حدود 140 کتاب از خاطرات رزمندگان در کشور منتشر شده است، اما هیچ کتابی با موضوع روایت علمی پل بعثت منتشر نشده است بنابراین ما درنظر داریم پس از برگزاری این همایش خاطرات این روایت را مکتوب کرده و به صورت نشریه به دست مردم برسانیم. همچنین در مراسم شب خاطره نیز این روایات مکتوب را نزد مقام معظم رهبری ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: سازندگان پل بعثت درکنار دانش تخصصی و علمی خود، شبانه  به دعا می‌پرداختند تا خداوند آنان را در ساخت این پل یاری نماید که این امر نشان میدهد معنویت و علم درکنار یکدیگر کارساز خواهد بود. 

مراسم بازخوانی فنی پل بعثت که در زمان جنگ تحمیلی توسط مهندسین جهاد سازندگی احداث گردید با شرکت مهندسین، فرماندهان و جهادگران دست اندرکار در اجرای این پروژه استراتژیک در روز شنبه 14 اسفندماه 95 از ساعت 18 در محل دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار