استاد آشتیانی، شارح و مورخ فلسفه و عرفان نظری

ارسال شده در تاریخ :
استاد آشتیانی، شارح و مورخ فلسفه و عرفان نظری

استاد سید جلال الدین آشتیانی، استاد فلسفه و عرفان اسلامی و یکی از مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۰۴ در آشتیان متولد شد. در پنج سالگی تحصیل را از مکتبخانه آغاز کرد و همزمان مدرک دوره ابتدایی را گرفت. وی پس از مهاجرت به قم، هشت سال در درس خارج فقه آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی شرکت کرد و یک سال نیز در درس سید محمدتقی خوانساری حاضر شد. آشتیانی نقل می کند که آیت الله بروجردی در کمال لطف و مهربانی ، ۹سال کلیه مخارج تحصیلی اش را متکفل بوده و به دلیل حمایت های او، در آرامش به تحصیل اشتغال داشته است.

وی در سال ۱۳۳۸با ارائه رساله ای با موضوع "هستی از نظر فلسفه و عرفان" به عضویت دانشگاه پذیرفته شد و تدریس را در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مشهد آغاز کرد. در بهمن ۱۳۳۸"هستی از نظر فلسفه و عرفان" را که نخستین کتاب وی بود، منتشر کرد. در کنار تدریس در دانشگاه، برای احیای فلسفه و عرفان اسلامی به تصحیح متون روي آورد و ده ها اثر فلسفی و عرفانی را از محققان چهار قرن اخیر تصحیح کرد.

استاد آشتیانی پس از دو سال، رتبه دانشیاری و در آذر ۱۳۴۵درجه استادی را دریافت کرد. وی در آبان ۱۳۷۵ به اجبار بازنشسته شد و دو سال بعد با عنوان پیمانی به دانشکده الهیات بازگشت.

استاد آشتیانی در سوم فروردین ۱۳۸۴ پس از گذراندن یک دوره بیماری درگذشت و در حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد.

گفتنی است استاد آشتیانی بر چندین اثر مهم فلسفی شرح نوشت و با نگارش مقدمه و تصحیح ده‌ها اثر فلسفی و عرفانی، آنها را احیا کرد. مجموعه اقدامات فرهنگی وی موجب شد که در سال ۱۳۷٦، به عنوان دانشمند برجسته کشور انتخاب شود و در سال ۱۳۸۱ نشان درجه یک دانش را دریافت کند.

مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد یاد و خاطره این استاد فرزانه را گرامی می دارد

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار