«بیا صحبت کنیم» به مناسبت روز جهانی روانشناسی و مشاوره

ارسال شده در تاریخ :
«بیا صحبت کنیم» به مناسبت روز جهانی روانشناسی و مشاوره

نهم اردیبهشت ماه هر سال به عنوان روز جهانی روانشناسی و مشاوره نام گذاری گردیده است به همین مناسبت روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد مصاحبه ای را با دکتر حسین کارشکی عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی و مدیر مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد انجام داده است که مشروح این مصاحبه در زیر آمده است.

با توجه به اينكه 9 ارديبهشت ماه روز جهاني روانشناس و مشاوره مي باشد توضيح دهيد حضور يك روانشناس و مشاوره در زندگي انسانها چه نقشي دارد؟

در ابتدا لازم می دانم 9 ارديبهشت ماه روز جهاني روانشناس و مشاوره را به کلیه روان شناسان، مشاوران و حتی دریافت کنندگان خدمات روان شناسی تبریک بگویم. امسال این روز همزمان شده با هفته ای شده که توسط سازمان جهانی بهداشت شعار سال 2017 "کمپین افسردگی: بیا صحبت کنیم"، نام گذاری شده است. لازم است از همگان به خصوص دانشگاهیان بخواهیم که دراین کمپین مشارکت کنند. در مورد روز روان شناس و اهمیت روان شناسی و مشاوره هم باید بگویم که یکی از ابعاد مهم وجودی انسان روان اوست و فرایندهای روانی مانند هیجانات، شناخت ها و رفتار در زندگی انسان نقش مهمی دارد. در جامعه امروزه که پیچیدگی و ایجاد استرس و مسائل سازگاری مهم ترین ویژگی های آن است، دانش و توانمندی روانی موضوع مهم و ضروری است. در نتیجه سادگی روابط و مناسبتهای زندگی انسان های قدیمی، مشکلات و اختلالات روان شناختی هم خیلی کمتر بود، اما امروزه این گونه نیست. آمار آسیبهای اجتماعی بالاست. آمار اعتیاد، طلاق، مشکلات اخلاقی، افسردگی، خودکشی و سایر اشکال آسیب به خود یا دیگری بالاست. اهمیت این موضوعات باعث شده که امسال را سازمان بهداشت جهانی سال افسردگی و صحبت کردن از آن نام گذاری کند. در چنین فضایی حضور روان شناس و مشاور ضروری است تا بتواند با مراجعین خود صحبت کند، حرف او را بشنود، در آرام سازی او و توانمند سازی تلاش کند تا او بتواند سر رشته زندگی خود را به نحو مطلوب به دست گیرد. امروزه مشاورین و روان شناسان در زمینه های مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی، خودکشی، وسواس، زمینه های شغلی-تحصیلی، توانمندسازی روان اجتماعی و شناختی، مسائل پیش از ازدواج و خانوادگی، انگیزش و روان شناسی سازمانی، مشاوره های مذهبی مشاوره های فردی و گروهی متعددی ارئه می دهند. این خدمات در آرام سازی فضای عمومی و خصوصی جامعه موثر است و پیامدهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زیادی دارد.

700129

مركز مشاوره و توانمندسازی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد چه خدماتی به دانشگاهيان و بخصوص دانشجويان ارائه مي دهد ؟

هدف مراکز مشاوره دانشجویی، توانمندسازی روانی و پيشگيري از آسيبهاي رواني – اجتماعي و ارتقاي سطح بهداشت و سلامت روان دانشگاهيان است. در این راستا مشاوران و روان شناسان کارهای متعددی در زمینه هدايت تحصيلي و حرفه‌اي، تشخیص و درمان اختلالات رفتاري و رواني، کاهش مشكلات مربوط به تحصيل، خانواده، ازدواج و شغل، برگزاري كارگاهها و دوره‌هاي آموزشي براي دانشجويان و دانشگاهيان انجام می دهند. همه ساله پایش سلامت روانی دانشجویان جدیدالورود انجام می شود و از نتایج کلی آن برای سیاست گذاری برنامه های مرکز مشاوره استفاده می شود. علاوه بر این طی سالهای گذشته پس از رصد سیمای زندگی دانشجویان و تهیه و جمع بندی آمار مراجعه کنندگان به مرکز برای برنامه ریزی های مرکز و دانشگاه استفاده شده است. انجام مشاوره های فردی و گروهی، برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد برای ارتقای توانمندی روانی دانشجویان، انجام خدمات مددکاری برای دانشجویان دچار مشکلات روان شناختی و دانشجویان عادی، برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه اساتید و کارکنان از مهم ترین فعالیتهای مرکز بوده است. شاید بتوان گفت مرکز مشاوره دانشجویی بزرگترین مرکز مشاوره شرق کشور از جهت تعداد مراجعه کنندگان است. مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشگاه همواره در سطح کشور جزو مراکز نموه و فعال بوده است. سال گذشته در میان بیش از 130 مرکز مشاوره دانشگاه های دولتی، دومین مرکز دانشجویی فعال کشور بوده و همواره جزو مراکز نمونه کشوری بوده ایم.

آيا اين مركز به مراجعه كنندگان خارج از دانشگاه نيز خدمات مشاوره و راهنمايي را ارائه مي دهد؟

فعلا به مراجعه كنندگان خارج از دانشگاه خدماتی ارائه نمی شود و عمده خدمات ارائه شده برای دانشجویان دانشگاه فردوسی است. برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه اساتید و کارکنان مهم فعالیت غیر دانشجویی است که به مقدار کمی ارائه می شود. امید است در آینده نزدیک بتوانیم خدمات مشاوره ای را به کلیه شهروندان مشهدی، به خصوص کارکنان و هیات علمی دانشگاه و خانواده های آنها ارائه دهیم.

در پايان اگر توضيحي ديگر داريد بفرمائيد؟

به امید دنیایی پر از نشاط، امیدواری، صبر و کامیابی برای کلیه آحاد جامعه.

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار