معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: داوطلبان در انتخاب رشته از مشورت دانشگاه های مادر مانند دانشگاه فردوسی مشهد یاری بگیرند.

ارسال شده در تاریخ :
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: داوطلبان در انتخاب رشته از مشورت دانشگاه های مادر مانند دانشگاه فردوسی مشهد یاری بگیرند.

دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه 7 تیرماه 1396 در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در دانشگاه فردوسی مشهد به تشریح طرح آمایش نظام آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری پرداخت. وی در سخنان خود اظهار داشت در طرح آمایش وزارت علوم تحقیقات و فناوری وظایفی برای این وزارتخانه تعیین گردیده است که با اجرای آن سطح کیفی آموزش عالی در کشور ارتقاء خواهد یافت.

دکتر شریعتی نیاسر در این باره اظهار داشت از جمله برنامه های این طرح منطقه ای شدن آموزش عالی در قالب 10 منطقه می باشد که در هر منطقه حداقل یک دانشگاه بزرگ مادر قرار دارد. بر اساس این طرح برخی تصمیم گیری ها از قسمت ستادی وزارت علوم به مناطق واگذار می گردد تا بر اساس نیازهای منطقه ای تصمیم گیری و سیاستگذاری نمایند. همچنین از جمله وظایف دیگر وزارت علوم تحقیقات و فناوری ساماندهی، حذف و یا ارتقاء موسسات آموزش عالی می باشد که این طرح با توجه به رشد بی رویه صدور مجوز تاسیس موسسات آموزش عالی در مقطعی از سالهای قبل نیاز به بازنگری و ارزیابی جدی بر اساس استاندارهای وزارت علوم دارد. در این طرح دانشگاه های نوین با کمتر از 15 سال سابقه تاسیس می توانند تحت حمایت دانشگاه های بزرگ و قدیمی به رشد کیفی دست یابند. همچنین وی افزود دانشگاه ها موظفند تابرنامه راهبردی خود را حد اکثر تا 15 شهریور 96 بر اساس برنامه ششم توسعه تدوین به به وزارت علوم ارائه نمایند.

وی در ادامه سخنان خود ماموریت گرایی دانشگاه ها را از دیگر وظایف وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانست و اشاره کرد دانشگاه ها موظفند بر اساس این طرح در راستای ماموریتی که برمبنای آن تاسیس و مجوز گرفته اند حرکت نموده و از وارد شدن به ماموریت های دیگر بازداشته خواهند شد. وی در همین رابطه افزود ما از دانشگاه هایی که مایل به توسعه رشته هایی با ضمانت شغلی پس از فارغ التحصیلی هستند حمایت می نماییم و در غیر این صورت از توسعه بی رویه رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه ها خارج از مامورتشان جلوگیری خواهیم کرد. وی بالابردن کیفیت را مستلزم سختگیری در گسترش بی رویه رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه ها دانست و افزود ملاک گسترش رشته ها در موسسات آموزش عالی استانداردهای وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد.

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری سطح بندی دانشگاه ها را در 5 سطح از دیگر ماموریت های این وزارتخانه برشمرد و افزود تمامی دانشگاه های دولیت و غیردولتی در قالب 5 سطح ارزیابی و دسته بندی شده اند که این سطح بندی به عنوان یک نظام ارزیابی و رتبه بندی بومی طراحی و به در حال به اجرا در آمدن است.

وی در خصوص بازنگری در برنامه های آموزشی به عنوان یکی از ماموریت های وزارت علوم تحقیقات و فناوری اظهار داشت 75 کارگروه تخصصی با حضور بیش از 600 نفر از اساتید برجسته و شاخص کشور در این خصوص ایجاد گردیده است که کار بررسی و بازنگری برنامه های درسی دانشگاهی را برعهده دارند.

دکتر شریعتی نیاسر هدف از اجرای این طرح ها را اعتلا و ارتقاء سطح آموزش عالی در کشور که مورد توجه مقام معظم رهبری و مسولان نظام است دانست و تاکید کرد باید به کلمه دانشگاه توجه نمود و موسسات آموزش عالی نباید نگاه بنگاه اقتصادی را داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود خطاب به داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شهرها در کنکور سراسری می شوند اظهار داشت: توصیه من به این گروه از داوطلبان آن است که سه نکته را در انتخاب رشته شهرها در نظر داشته باشند اول آشنایی با ماهیت رشته که در انتخاب آن دچار اشتباه نگردند، دوم آشنایی با آینده و فرصتهای شغلی آن و همچنین سطح دانشگاه مورد انتخاب برای ادامه تحصیل. وی در تکمیل سخنان خود به داوطلبان توصیه کرد برای آشنایی با رشته های تحصیلی از مشورت با اساتید دانشگاه های بزرگ مانند دانشگاه فردوسی مشهد بهره گرفته و از مراجعه به موسسات غیرتخصصی مشاوره تحصیلی خودداری نمایند. همچنین در خصوص اطلاع از سطح دانشگاه ها نیز مراجعه به سایت معاونت آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری را توصیه نمود.

پس از سخنان دکتر شریعتی نیاسر، دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد نیز اظهار داشت امسال طبق روال همه سال هفته آخر زمان انتخاب رشته، دانشگاه فردوسی مشهد آمادگی دارد تا به داوطلبان انتخاب رشته با مراجعه به دانشکده ها و گروه های آموزشی دانشگاه خدمات مشاوره ای در خصوص آشنایی با رشته های تحصیلی ارائه نماید.

800217

800218

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار