اولین همايش استانی آينده انرژی های تجديد پذير در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
اولین همايش  استانی آينده انرژی های تجديد پذير در دانشگاه فردوسی مشهد

اولین همايش استانی آينده انرژي هاي تجديد پذير در استان خراسان رضوی روز پنجشنبه 5 مرداد 1396 با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد در دانشكده مهندسی دانشگاه برگزار شد.

در اين همايش که با حضور مسئولين كشوری از جمله دکتر امیری نیا رئیس انجمن انرژی های تجدید پذیر و دکتر موسوی معاون این انجمن، دکتر وطنی معاون توسعه فناوری معاونت فناوری ریاست جمهوری و مسئولان استاني و فعالان بخش خصوصي حوزه انرژي هاي تجديدپذير برگزار شد آينده توسعه انرژي هاي تجديد پذير در استان با نگاه ريشه يابي موانع سرمايه گذاري مورد بررسي قرار گرفت.

دکتر وطنی معاون توسعه فناوری معاونت فناوری ریاست جمهوری در این همایش اظهار نمود: کشور ما در صنعت نفت جایگاه سوم جهان را به خود اختصاص داده است. وی با بیان اینکه کشور ما ذخایر زیرزمینی منابع هیدروکربنی دارد اما قدر آن را نمی‌داند افزود: کشورهای دیگر که از این ذخایر بی‌بهره هستند چگونه منابع‌شان را تامین می‌کنند؟

معاون توسعه فناوری معاونت فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: ایران نخبگانی دارد که در تمام دنیا سرآمد و نقش آفرین هستند که یک نمونه آن میرزاخانی بود. پس چرا از این نخبگان در زمانی که باید استفاده نکنیم؟ وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۰ از جایگاه شانزدهم به سیزدهم تولید علم در انرژی‌های تجدید پذیر رسیدیم گفت: جوانان مستعد کشور ما در تمام دنیا شناخته شده هستند و نسل جوان می‌تواند این جایگاه را ارتقا دهد و علم را به ثروت تبدیل کند.

وی افزود: در سال ۹۴ سند انرژی‌های توسعه تجدید پذیر به تصویب رسید و هیچ محدودیتی برای توسعه این انرژی‌ها نداریم و از روز تاسیس این سند تا امروز ۲۹ طرح توسعه و فناورانه را توسعه داده‌ایم. وی تاکید کرد: اولین اقدامی که در این استان به عظمت نام امام رضا (ع) باید انجام دهیم در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر است و اولین برش استانی، سند توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در خراسان رضوی خواهد بود و این استان را الگوی بقیه استان‌ها قرار می‌دهیم تا زائران میلیونی این شهر بتوانند با آسایش بیشتری زیارت کنند.

معاون توسعه فناوری معاونت فناوری ریاست جمهوری در پایان سخنان خود اظهار نمود: خراسان رضوی ظرفیت‌های عظیم و کارآمدی از قبیل دانشگاه فردوسی مشهد دارد که بستری مناسبی برای توسعه و عرضه انرژی‌های تجدید پذیر است و در همین خصوص با آستان قدس رضوی همکاری‌های خوبی در جهت توسعه انرژی‌های تجدید پذیر داشته‌ایم.

مباحث اصلي دیگر سخنرانان این همایش شامل بررسی فعالیت های معاونت فناوری ریاست جمهوری در باره انرزی های تجدید پذیر و اهميت توسعه انرژي هاي تجديد پذير در استان، قوانين و مقررات مربوط به سرمايه گذاري و راهكارهاي اجرايي شدن سياست هاي كلان نظام در حوزه انرژي هاي تجديد پذير بود.

افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر و احداث نیروگاه های پراکنده و کوچک مقیاس  جزء سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و در راستای سیاست های کلان ابلاغی توسط مقام معظم رهبری نیز در این همایش برسی خواهد شد .

آگاهی بخشی فرصت های سرمایه گذاری، مشوق ها و قوانین در حوزه انرژی تجدیدپذیر، آشنایی با تجارب موفق گذار انرژی در کشورهای مختلف، بررسی چالش ها و موانع توسعه انرژی تجدید پذیر در بخش نیروگاهی و خانگی و ارائه توانمندی های شرکت های داخلی و شناسایی موانع پیش روی توسعه فعالیت این شرکت ها از جمله مباحث است که در این همایش مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین در ادامه برگزاری این همایش دو نشست تخصصی بررسی چالش ها و موانع توسعه نیروگاه های تجدید پذیر با تاکید بر بومی سازی و نشست بررسی چالش ها و موانع توسعه انرژی تجدید پذیر در مقیاس خانگی برگزار می شود.

لازم به ذکر است این همایش هم اکنون در تالار اجتماعات خوارزمی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است .

این خبر تکمیل خواهد شد .

 

800348

800350

800349

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار