استاد دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب اولين جايزه زنان در علم شد.

ارسال شده در تاریخ :
استاد دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب اولين جايزه زنان در علم شد.

دکتر محبت محبی عضو هیات علمی گروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی داشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب اولين جايزه زنان در علم در گروه علوم کشاورزی شد.

اولین دوره جایزه زنان در علم با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و تعدادی از چهره‌های علمی و دانشگاهی در محل کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد و به نقل از سایت ایسکانیوز در این مراسم دکتر الهه مجازی مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده و دبیر علمی این جایزه گفت: بر این باوریم که خاستگاه تولید علم، وزارت علوم و تولیدکنندگان علم، ساکنان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها هستند.

وی افزود: ایده اولیه این جایزه سال پیش در کارگروه کانون زنان ترویج علم شکل گرفت، ‌پس از آن، این ایده با دکتر فرهادی وزیر علوم مطرح شد و مورد استقبال ایشان قرار گرفت. هدف اصلی این جایزه، تقدیر از زنان علم در حوزه‌های گوناگون علمی است.

خانم دکتر مجازی ادامه داد: زنان حدود 17 درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و علی‌رغم همه محدودیت‌ها و ایفای نقش‌های چندگانه، نتوانسته‌اند در ساختار مردانه وزارت علوم به جایگاه‌های رسمی دست یابند.

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم با تأکید بر اینکه بناست این جایزه همه ساله اعطا شود،‌گفت: به دلیل محدودیت زمانی در این دوره، صرفاً حوزه‌هایی که به وزارت علوم مرتبط بودند پیگیری کردیم، اما امیدواریم در دوره‌های بعد تمامی حوزه‌های پزشکی و غیرپزشکی هم در فراخوان این جایزه شرکت کنند.

وی با تقدیر از همه زنان که در کسب علم و ترویج آن نقش دارند گفت: امروز در بسیاری از مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان زنان مدیر فعالیت می‌کنند.

دکتر فرهادی اضافه کرد: در آینده نزدیک و در آغاز سال تحصیل، جایزه زنان جوان با نام مرحوم میرزاخانی در سطح ملی و بین‌المللی مخصوص زنان جوان عرصه‌های علمی تعلق خواهد گرفت. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: از میان 208 نفر استادان ایرانی در میان یک درصد از دانشمندان برتر دنیا، تعدادی از زنان حضور دارند.

دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم با بیان اینکه زنان اثبات کرده‌اند که جنسیت نمی‌تواند مرزی برای دستیابی به دانش باشد، گفت: امروز دانایی‌محوری، اساس دستیابی به قدرت را تشکیل می‌دهد و کشورهایی در عرصه‌های مختلف پیشرفت داشته‌اند که در مسیر رسیدن به علم برنامه‌ریزی کرده‌اند.

ابتکار تصریح کرد: اگر تعداد ورودی‌های دختران به دانشگاه‌ها و تعداد زنان در اعضای هیأت علمی را مدنظر قرار دهیم، انتظار داریم که زنان بیشتری در عرصه‌های مدیریتی علم حضور داشته باشند.

وی با یادی از مرحوم مریم میرزاخانی گفت: این دانشمند برجسته در عرصه علوم پایه، دارای تراز جهانی است و امروز معتقدم که در بحث اشتغال دختران دانشگاهی باید برنامه‌ریزی‌های جدی انجام گیرد و آموزش برای دختران به سمت کاربردی شدن پیش رود تا اشتغال آنان تسریع شود.

در این مراسم در گروه‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و هنر، برگزیدگان مورد تقدیر قرار گرفتند که از خانم دکتر محبت محبی عضو هیات علمی گروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی داشگاه فردوسی مشهد در گروه علوم کشاورزی نیز تقدیر به عمل امد.

در همین رابطه دكتر نظامي رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسی مشهد به خانم دكتر محبت محبي عضو هیات علمی این دانشکده برای كسب موفقيت و انتخاب به عنوان برگزيده جايزۀ زنان در علم و دريافت جايزه از وزير علوم، تحقيقات و فناوري پیام تبریکی صادر  کردند که متن پیام به شرح زیر می باشد:

سركار خانم دكتر محبت محبي

عضو محترم هيئت علمي دانشكده كشاورزي

با اهداء سلام و احترام، انتخاب جنابعالي به عنوان برگزيده جوان (ميرزاخاني) جايزۀ زنان در علم و دريافت جايزه از وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري را تبريك عرض مي كنم. كسب اين افتخار كه نشان از شايستگي و توان علمي شما دارد، باعث مباهات اينجانب و همكاران در دانشكده كشاورزي مي باشد. موفقيت روزافزون شما را آرزومندم.

 

800481

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (1 نظر)

  ناشناس
  يكشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸

  سرکار خانم دکتر محبی
  موفقیت شما را در کسب این جایزه در بین بانوان متخصص ایرانی تبریک میگویم. توان، اراده و تعهد شما مایه افتخار ما در دانشگاه فردوسی مشهد است. برایتان آرزوی سلامتی و سربلندی دارم. زینب موذن زاده

  آخرین اخبار