اولین جشنواره ملی فناوری های آب ، بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

ارسال شده در تاریخ :
اولین جشنواره ملی فناوری های آب ، بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

با توجه به برگزاری نخستین جشنواره ملی بهره‌وری و بازچرخانی آب در تاریخ 21 الی 24 شهریور ماه 1396 در دانشگاه فردوسی مشهد، روابط عمومی دانشگاه گفتگویی با دکتر داوری رئیس جشنواره ی آب بهره وری و بازچرخانی انجام داده است که حاصل این گفتگو به شرح زیر می باشد.

دکتر داوری معاون فرهنگی،  اجتماعی و دانشجویی دانشگاه و رئیس جشنواره ی آب بهره وری و بازچرخانی اظهار داشت:  این جشنواره که بر روی فناوری های بهره وری و بازچرخانی آب تمرکز دارد از 21 تا 23 شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد و با توجه به اینکه در کشور ما کمتر به مسئله ی فناوری آب توجه شده است لذا در این جشنواره بیشتر بر روی علوم و تحقیقات ،مهندسی و طراحی تمرکز کرده ایم.

وی افزود: خوشبختانه مدتی است که معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است که بزرگترین مسئولیت آن تشدید فعالیت های فناورانه ی کشور است و ستادهای فناوری در زیرمجموعه ی این معاونت فعالیت می کنند و یکی از این ستاد ها ستاد آب ، خشکسالی ،فرسایش و محیط زیست است که ما تحت حمایت این ستاد و نیز بنیاد ملی نخبگان این جشنواره را در مشهد برگزار خواهیم کرد .

دکتر داوری ضمن یادآوری وضعیت نامناسب آب در بسیاری از دشت ها بیان کرد :علت توجه ما به مسئله ی آب ، وضعیت بحرانی آب کشور در بسیاری از دشت هاست که آینده ی خوبی را گواهی نمی دهد و در ادامه دلیل شرایط بحرانی آب در کشور را پیشی گرفتن مصارف از منابع اعلام کرد و افزود : برای خروج از این وضعیت 3 راه حل وجود دارد : 1- کم کردن مصارف که این راه نیاز به اجماع و اعتماد قوی بین مردم دارد.2- انتقال آب از بیرون حوزه مانند تاجیکستان و دریای عمان که این پروژه ها بسیار گران قیمت هستند و به زودی به نتیجه نخواهد رسید .

رئیس این جشنواره در این خصوص تصریح کرد : راه حل سومی وجود دارد که راه حل نهایی نیست اما راه حل مسکنی است تا راه حل نهایی به نتیجه برسد که عبارت است از : افزایش بهره وری آّب و جلوگیری از آلوده شدن منابع .وی ادامه داد: ما این راه را ، راه کوتاه مدت و یا میان مدتی می بینیم که می تواند دشت مشهد را نجات بدهد .

دکتر داوری در خصوص برنامه های جشنواره ی آب بهره وری و بازچرخانی توضیح داد :فن بازار، نمایشگاه اختراعات و تولیدات ، نمایشگاه فنی –تخصصی ، کاگاه های آموزشی ، سمینار های علمی و نشست های تخصصی برای این جشنواره پیش بینی شده است .

رئیس جشنواره ی آب بهره وری و بازچرخانی اعلام اکرد محور های این جشنواره بسیط در نظر گرفته شده است و ما موضاعاتی مانند : مزرعه و گیاه ، آبیاری ، صنعت ،خدمات ، بازچرخانی و... را در نظر گرفته ایم و امیدواریم درسخنرانی ها و سمینار های تخصصی بتوانیم از نظریات و تجریبات دانشگاهی ، دستگاه ها ی دولتی ،مسئولین با سابقه ، بخش خصوصی و فناوران در این عرصه ها استفاده کنیم .

دکتر داوری افزایش توجه و تمرکز صنایع ، مدیران و اهل علم کشور ، به حوزه ی فناوری و نیز شناسایی اختراعات و ابتکارات در حوزه ی بهره وری آب در بخش نمایشگاه را از دستاورد های این جشنواره پیش بینی کرد و افزود :امیدواریم این دستاورد ها بتواند در دراز مدت موجب بهبود وضعیت آب کشور بشود .

خبرنگار : شهابی

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار