ارتقای سطح زبان انگلیسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
ارتقای سطح زبان انگلیسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی مشهد

بهبود سطح زبان انگليسي دانشجويان تحصيلات تکميلي به‌عنوان يکي از برنامه‌های آموزشي دانشگاه فردوسي مشهد هميشه موردتوجه بوده است. کليه دانشجويان تحصيلات تکميلي براي پيشبرد اهداف علمي شامل نگارش مقالات علمي به زبان انگليسي، شرکت در کنفرانس‌ها، سمينارها و همایش‌های بین‌المللی، امکان استفاده بهينه از منابع و کتب علمي به زبان لاتين و ... نيازمند ارتقاء سطح زبان انگليسي خود هستند. در حال حاضر دستيابي به اين مهم با تمهيدات دانشگاه براي دانشجويان مقطع تحصیلات تکمیلی ميسر شده است.

اقدامات اجرايی در اين خصوص برگزاري آزمون‌های سطح‌بندی معتبر و پس‌ازآن متناسب با نتايج آزمون، برگزاري کلاس‌های آموزشي تقويتي زبان می‌باشد.

روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد گفتگويي باخانم طراوت زارعی طوسی، کارشناس کالج دانشگاه فردوسی مشهد انجام داده است که حاصل این گفتگو در ذیل درج‌شده است.

بهبود سطح زبان انگليسي دانشجويان تحصيلات تکميلي به‌عنوان يکي از برنامه‌های آموزشي دانشگاه فردوسي مشهد هميشه موردتوجه بوده است و با توجه به قوانين ارائه مدرک زبان توسط دانشجويان دکتری، تا قبل از سال 1394، دانشجويان مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد ملزم بودند پيش از دفاع پایان‌نامه مدرک قابل‌قبول يکی از آزمون‌های معتبر زبان انگليسی را ارائه نمايند.

اين قانون باعث می‌شد بسياری از دانشجويان در طی دوران تحصيل از ارتقاء سطح دانش زبان انگليسی خود غفلت نمايند و با مشکلات زيادی در مسير پيشبرد اهداف علمی مواجه شوند. با تغيير اين قانون در سال 1393، کليه دانشجويان دکتری ورودی 1394 به بعد ملزم به ارائه مدرک زبان در دو مرحله از دوران تحصيل خود می باشند، يک مرحله پيش از تصويب فرم پيشنهاده و مرحله دوم پيش از دفاع پایان‌نامه؛ نمره موردپذیرش مرحله اول، کسب حداقل 80% از نمره موردقبول مرحله دومی باشد.

با توجه به قانون جديد، از دانشجويان دوره دكتري ورودی 1394 به بعد در بدو ورود نمره قبولي آزمون زبان درخواست می‌شود. دانشجوياني كه نمره قبولي زبان ارائه ننمايند موظفند طي نيمسال اول تحصيلي در امتحان سطح‌بندی زبان شركت نمايند؛ در صورت عدم قبولي در آن بر اساس نمره آزمون، تعيين سطح می شوند.

آزمون سطح‌بندی با سه روش آزمون تستي (شامل سنجش سه مهارت شنيداري- دستور زبان- واژگان و درک مطلب)، آزمون نگارش و مصاحبه شفاهي انجام می‌شود. پس از مشخص شدن سطح زبان دانشجويان، توصيه لازم براي رفع ضعف زبان به ايشان داده می‌شود و می‌توانند در کلاس‌های تقويتی زبان انگليسی که به‌صورت حضوری و مجازی برگزار می‌گردد شرکت نمايند.

اين دوره‌ها در 6 ترم فشرده 50 ساعته طراحی‌شده است که با روش آموزشی "Americn English File" برگزار می‌شود. در اين دوره‌های آموزشی با توجه به نياز دانشجويان مهارت‌های نوشتاری و درک مطلب مورد تأکید قرار می‌گیرد. دانشجويانی که موفق به اتمام دوره‌های آموزشی مزبور شوند از ارائه مدرک برای تصويب فرم پيشنهاده معاف می‌باشند. همچنين دانشجويانی که اين دوره‌ها را به اتمام رسانده‌اند يا در آزمون تعیین سطح و يا آزمون‌های معتبر نمره قبولی کسب کرده‌اند می‌توانند در کلاس‌های نگارش پيشرفته زبان انگليسي» و پس‌ازآن نگارش آكادميك شرکت نمايند.

به‌طور خلاصه مسئولیت‌های کارشناسان زبان انگليسی کالج دانشگاه در خصوص ارتقا سطح زبان دانشجويان دکتری عبارتند از:

برنامه‌ریزی آزمون‌ها و دوره‌های تقويتی زبان انگليسی به‌صورت سالانه

اطلاع‌رسانی برگزاری آزمون‌ها از طريق پيامک، سايت و کانال دانشگاه، سايت و کانال کالج، پرتال دانشجويان

ثبت‌نام دانشجويان برای شرکت در آزمون سطح‌بندی

برگزاری بخش تستی و نگارش آزمون سطح‌بندی زبان انگليسی

برنامه‌ریزی، اطلاع‌رسانی و برگزاری مصاحبه شفاهی

اعلام نتايج و ثبت‌نام دانشجويان برای کلاس‌های تقويتی با توجه به نتايج آزمون

تشکيل و برگزاری دوره‌های آموزشی

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار