دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در جمع روسا و اساتید دانشگاه‌های افغانستان: نکته مهم در آموزش عالی نقش دانشگاه در زندگی مردم جامعه است

ارسال شده در تاریخ :
دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در جمع روسا و اساتید دانشگاه‌های افغانستان: نکته مهم در آموزش عالی نقش دانشگاه در زندگی مردم جامعه است

روز چهارشنبه 8 آذر 1396 تعدادی از روسا و اساتید دانشگاه‌های افغانستان با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافته و با رئیس دانشگاه دیدار کردند. در این دیدار رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم، از حضور اساتید دانشگاه‌های افغانستان در دانشگاه فردوسی مشهد ابراز خرسندی نمود. دکتر کافی در این دیدار ضمن اظهار تأسف و تأثر نسبت به شرایط ناامنی و جنگ‌های تحمیلی در کشورهای منطقه گفت: جنگ و ناامنی شرایط خوبی برای رشد علمی نیست و اشاره کرد در زمان جنگ تحمیلی ایران و رژیم بعث عراق دانشگاهیان نیز در جبهه‌ها حضورداشته و مشارکت می‌کردند.

دکتر کافی در سخنان خود گفت ما نمی‌خواهیم یک الگوی غیر ایرانی را دربست بپذیریم بلکه می‌خواهیم آن را ایرانی و بومی کنیم. دکتر کافی افزود نکته مهم در آموزش عالی نقش دانشگاه در زندگی مردم جامعه است. مأموریت اولیه دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی متخصص است اما فقط انتقال دانش از نسلی به نسل دیگر نمی‌تواند کافی باشد و مرحله مهم‌تر از آن تولید دانش است. اصالت پژوهش ازآن‌جهت اهمیت دارد که اگر قرار باشد دانشی منتقل شود ابتدا باید دانش ایجاد گردد.

دکتر کافی سهم ایران و افغانستان را در تاریخ علم بسیار بالا دانست و ابراز تأسف نمود که در سده‌های اخیر سهم پیشرفت دانش دچار رکود و جمود گردیده است. وی گفت همه می‌دانیم که امروزه آنچه اقتدار می‌آورد، اقتدار در علم و فناوری است و این اقتدار زمانی به دست می‌آید که دانشگاه‌ها تقویت گردیده و علم و فناوری را در چرخه تولید و تجاری‌سازی قرار دهند.

وی فرهنگ ایران و افغانستان را بسیار غنی دانسته و افزود: جهان غرب می‌بایست حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی را از ما فرابگیرد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ابراز امیدواری کرد دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های افغانستان بتوانند از ظرفیت‌های علمی یکدیگر بهره برده و تلاش شود تا هردو ملت از نتایج این همکاری‌های علمی بهره‌مند گردند.

دکتر واحدیان مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه نیز از طرح برنامه‌های آموزشی ترکیبی به‌صورت حضوری و الکترونیکی برای اساتید دانشگاه‌های افغانستان سخن گفت.

در انتهای نشست اساتید و روسای دانشگاه‌های افغانستان نظرات و درخواست‌های خود را پیرامون همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشتند.

لازم به ذکر است پس‌ازاین نشست هیئت افغانستانی از کتابخانه مرکزی و مرکز آموزشی – پژوهشی صنایع غذایی بازدید کردند.

801039

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار