نشست بررسی وضعیت کتابخانه‌های اهدایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
نشست بررسی وضعیت کتابخانه‌های اهدایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی برگزار شد

نشست بررسی وضعیت کتابخانه‌های اهدایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی با عنوان میراث ماندگار، به همت کانون کتاب و اندیشه دانشگاه فردوسی مشهد روز دوشنبه، 20 آذرماه در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.

در این نشست دکتر فتاحی، استاد پیشکسوت گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی بابیان اینکه کتاب به‌منزله هستی است، گفت: کتاب مجموعه‌ای از مشخصات دارد که این مشخصات هستی آن را شکل می‌دهند.

وی بابیان اینکه سپهر کتاب از میلیون‌ها کتاب تشکیل‌شده است، یادآور شد: تولید کتاب نوعی رفتار علمی و فرهنگی بشر است که تجلیات آن در دوعالم مشهود است.

دکتر اصغر دادبه، مدیر گروه ادبیات دایره المعارف بزرگ اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تاریخ باشکوه و پرافتخار ایران، اظهار کرد: بزرگ‌ترین خطری که جهان سوم را تهدید می‌کند، انکار تمدن و فرهنگ کهن کشورهای جهان سوم از سوی خود آن‌هاست.

وی کتاب را به‌منزله فرزند انسان دانست و خاطرنشان کرد: حفظ و نگهداری کتاب در مراکز علمی اهمیت بیشتری دارد و مکان مناسب‌تری می‌باشد.

در ادامه دکتر مجتبی مجرد، عضو هیبت علمی دانشگاه بجنورد به توضیحاتی در خصوص اهمیت وراقان در تاریخ و تمدن اسلام و ایران پرداخت و اظهار کرد: وراقان درگذشته کسانی بودند که اصولی مختص به خودشان داشتند و به‌عنوان کتاب دان شناخته می‌شدند.

وی همچنین به کتابخانه اهدایی دکتر فرخ اشاره کرد و ادامه داد: این مجموعه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی به‌عنوان گنجینه بزرگی است که باید نگهداری از آن‌ها در اولویت سیاست‌های دانشکده و کتابخانه باشد.

در ادامه دکتر ساکت، عضو هیبت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی و رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه بابیان اینکه تجمیع کتابخانه‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد با ایراداتی همراه بود، گفت: کتابخانه، قلب دانشگاه و دانشکده است که نباید به بهانه کمبود نیروی انسانی و اتمام ساعات اداری قلب دانشگاه تعطیل شود.

وی به مجموعه‌های اهدایی استادان بزرگ به دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد و یادآور شد: همیشه همراه با کتاب‌های اهدایی یادداشت‌ها، نامه‌ها، اسناد و عکس‌هایی نیز اهدا می‌شود که بسیاری از آن‌ها در تاریخ فرهنگی این مرزوبوم و نیز تاریخ دانشگاه نقش مهمی دارد.

دکتر ساکت با توجه به دلایل عدم پذیرش مجموعه‌های اهدایی از سوی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: کمبود جا برای نگهداری و دشواری شروط اهداکنندگان نمی‌تواند دلایل موجهی برای عدم پذیرش مجموعه‌های ارزشمند باشد.

اختصاص بودجه‌های خاص برای تجهیز کتابخانه‌ها، قبول شرایط اهداکنندگان، جذب نیروهای علاقه‌مند و خلاق برای کتابخانه‌ها، اختصاص فضای خاص به مجموعه‌های اهدایی و تدوین دستورالعمل مشخص برای پذیرش کتابخانه‌ و مجموعه‌های اهدایی از پیشنهادهای رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه برای پربار کردن کتابخانه‌های دانشگاه بود.

تقدیر از خانواده‌های کتابخانه‌های اهدایی و امضای پوستر نشست، پایان‌بخش مراسم بود.

801103

801102

801101

801100

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار