رونمایی از اتاقک سم‌پاش تحقيقاتی در دانشكده كشاورزی د انشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
رونمایی از اتاقک سم‌پاش تحقيقاتی در دانشكده كشاورزی د انشگاه فردوسی مشهد

اتاقک سم‌پاش تحقيقاتي بر اساس همکاری مشترک بین دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشكده كشاورزي شیروان بر اساس ایده آقای دکتر ابراهیم ایزدی عضو هیئت‌علمی گروه زارعت و اصلاح نباتات طراحی و توسط آقای دکتر محمد زارع مهرجردی عضو هیئت‌علمی مجتمع آموزش عالی شیروان ساخته‌شده است.

در سال‌های اخير علف‌کش‌ها به‌عنوان پرمصرف‌ترین آفت‌کش‌های كشاورزي چه در مقياس جهاني و چه در مقياس داخلي هستند. روند رو به رشد كاربرد اين مواد شيميايي كشاورزي ضمن اينكه آلودگی‌ها و مخاطرات زیست‌محیطی زيادي را در پي داشته است، پدیده‌هایی همچون فرار و باد بردگی علف‌کش‌ها، بروز مقاومت به علف‌کش‌ها در گياهان ناخواسته و پسماند آن‌ها در محيط به‌ویژه مواد غذايي و خاك كه تهديدي جدي براي سلامت انسان و كشت محصولات تناوبي بعدي به شمار می‌روند را نیز به همراه داشته است. ازاین‌رو تحقيقات در خصوص بهینه‌سازی مصرف و بهبود كارايي استفاده از آن‌ها به‌منظور كاهش كاربرد علف‌کش‌ها از ضروريات اجتناب‌ناپذیر امروزي به شمار می‌رود. دراین‌ارتباط با توجه به اهميت تحقيقات مربوط به آزمایش‌های دز رسپانس علف‌کش‌ها و نياز به يك سامانه دقيق تحقيقاتي كه كمبود آن به‌شدت در كشور و بخصوص دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي حس می‌شود، ما را بر آن ساخت تا با استفاده از تجربيات حاصل از دوران فرصت مطالعاتي در كشور ايتاليا اقدام به طراحي و ساخت اتاقك سم‌پاش تحقيقاتي و بومی‌سازی آن كنيم. ايده اوليه اين طرح در سال 94 و در كارگروه ساماندهي آزمایشگاه‌های گروه زراعت و اصلاح نباتات مطرح و پس از تائید بلافاصله وارد فاز عملياتي شد. عمليات طراحي و ساخت دستگاه حدود دو سال طول كشيد و در حال حاضر آماده بهره‌برداری و پيشبرد پروژه‌های تحقيقاتي است.

شایان‌ذکر است اين دستگاه ضمن اينكه قابلیت‌های ویژه‌ای براي پیش‌بینی در اجراي طرح‌های پژوهشي با اهداف گوناگون دارد به لحاظ زیست‌محیطی و امنيت نيز کاملاً استانداردهاي لازم در آن پیش‌بینی‌شده است بطوريكه كاربر با اطمينان كامل از عدم تماس با سموم می‌تواند از دستگاه استفاده كند.

طراحي و ساخت این سیستم در نوع خود برای اولین بار در کشور انجام‌شده است و بهره‌برداری از آن ضمن اینکه نیاز تحقيقاتي دانشکده كشاورزي را مرتفع خواهد كرد، امکان صدور دانش آن به سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های نیازمند نیز وجود دارد.

لازم به ذكر است كه نمونه‌های خارجی موجود در برخي مراكز تحقيقاتي و دانشگاه‌های خارج از كشور به‌مراتب دارای قیمت تمام‌شده بالایی داشته و از طرفی امکان ورود آن‌ها با توجه به حجم اتاقک و شرایط موجود نيست.

*از ویژگی‌ها و قابلیت‌های مهم اين سامانه می‌توان به موارد زیر اشاره كرد.

قابلیت سم‌پاشی خودکار و دستی، متحرک و ثابت

بدنه مقاوم به سموم و زنگ‌زدگی

قابلیت شستشوی خودکار

قابلیت سم‌پاشی با سرعت‌های متفاوت

مجهز به سیستم تهویه و جمع‌آوری فاضلاب و هیچ‌گونه آلودگی جنبی

قابلیت تنظیم فشار پاشش و تعویض نازل‌ها

قابلیت تنظیم ارتفاع پاشش

قابلیت تحرک و جابجایی در محیط

سامانه هوشمند و قابل‌برنامه‌ریزی برای کنترل بخش‌های مختلف دستگاه.

لازم به یادآوری است که این دستگاه بر اساس همکاری مشترک بین دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و دانشكده كشاورزي شیروان بر اساس ایده آقای دکتر ابراهیم ایزدی عضو هیئت‌علمی گروه زارعت و اصلاح نباتات طراحی و توسط آقای دکتر محمد زارع مهرجردی عضو هیئت‌علمی مجتمع آموزش عالی شیروان ساخته‌شده است.

801118

801119

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار