شب غلامحسین یوسفی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
شب غلامحسین یوسفی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

شب غلامحسین یوسفی، استاد برجسته گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد به همت مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری مجله فرهنگی هنری بخارا، معاونت فرهنگی –اجتماعی و دانشجویی و دانشکده ادبیات و علوم انسانی و به مناسبت نودمین سالروز تولد ایشان، ساعت 17 روز دوشنبه، 2 بهمن‌ماه در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

علی دهباشی، مدیرمسئول مجله فرهنگی هنری بخارا در این مراسم بابیان اینکه برگزاری شب غلامحسین یوسفی یکی از آرزوهای موسسه بخارا بوده است، گفت: ایده برگزاری این مراسم با پیشنهاد دکتر یاحقی آغاز شد و سپس دکتر ساکت این ایده را پیگیری کردند و با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای این کار انجام شد.

وی بابیان اینکه دکتر یوسفی به گردن مجله فرهنگی هنری بخارا حق داشته است، یادآور شد: علاقه مندی ایشان به زبان فارسی ستودنی بود.

دکتر پورجوادی نیز با تجلیل از دکتر غلامحسین یوسفی و آثار برجسته ایشان به‌خصوص تصحیح عالمانه قابوس‌نامه اظهار کرد: قابوس‌نامه کتابی است در خصوص ادب و فرهنگ ایرانی که در ادامه سنت اندرزنامه نویسی پیش از اسلام نوشته‌شده است.

وی دکتر یوسفی را علاقه‌مند به فرهنگ ایرانی زبان فارسی دانست و در ادامه به طبقه ظرفا اشاره کرد و گفت: ظرفا گروهی بودند که در قرون اولیه اسلامی باادب، متساهل و طرفدار لذت‌های معنوی بودند.

دکتر پورنامدارایان نیز از مراودات دوستانه خود با دکتر یوسفی روایت کرد و یادآور شد: ایشان بسیار مهمان‌نواز بودند و با همه استادان و محققان پژوهشگاه علوم انسانی ارتباط صمیمی داشتند.

وی به نامه‌های ردوبدل شده بین خود و دکتر یوسفی اشاره کرد و ادامه داد: تشویق‌های دکتر یوسفی و راهکارهایی که به دوستان خود ارائه می‌کردند، همیشه آنان را به ادامه راه ترغیب می‌نمود.

در ادامه، دکتر ذات علیان، استاد پیشکسوت گروه فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد از سال‌های حضور دکتر یوسفی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی خاطراتی را بیان کرد و اظهار کرد: نظم، دقت، مردم‌دوستی و شیوه تدریس ایشان همواره زبانزد استادان دانشکده بود.

دکتر یاحقی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز مهم‌ترین میراث دکتر یوسفی را پرورش شاگردان متبحر دانست و اظهار کرد: شاگردان ایشان ادامه‌دهنده راه ایشان هستند و این افتخاری برای من است که در هر سه مقطع در دانشکده ادبیات و علوم انسانی شاگرد ایشان بوده‌ام.

وی به کتاب‌های دکتر یوسفی که از سوی خانواده ایشان به دانشگاه فردوسی مشهد اهداشده است، اشاره کرد و گفت: هنوز نوشته‌ها، امضاها و نشان‌های دکتر یوسفی در آن کتاب‌ها وجود دارد و این افتخاری برای دانشکده است که آن‌ها را در خود جای‌داده است.

خانم سروش یوسفی، دختر استاد یوسفی نیز مقاله دکتر فرهاد عطایی را که درباره آثار دکتر یوسفی بود، قرائت کرد و در ادامه به سلوک و رفتار پدر در ارتباط با خانواده و نظم و ادب ایشان سخن گفت.

دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه نیز به مقاله‌ها و نوشته‌های انتقادی دکتر یوسفی اشاره کرد و گفت: دکتر یوسفی از سر دغدغه مندی همواره مقالات کوتاهی برای مردم می‌نوشت و به معضلات فرهنگی و اجتماعی اعتراض می‌کرد.

گفتنی است در پایان این مراسم از کتاب روشنان دانشگاه که شامل مروری بر زندگی، خدمات و آثار علمی دکتر غلامحسین یوسفی و بازنشر برخی از یادداشت‌های تقدیمی و همچنین برخی از آثار استاد به همراه تصاویر و اسناد دیده نشده‌ای از ایشان بود، رونمایی شد.

همچنین از نقش برجسته دکتر غلامحسین یوسفی که اثر هنرمند فرهیخته، هادی عرب نرمی است، در مقابل کتابخانه ایشان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی پرده‌برداری شد.

811210

811211_1

811212

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار