برگزاری دومین نشست زمین‌شناسی مهندسی و محیط‌زیست شهر مشهد در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری دومین نشست زمین‌شناسی مهندسی و محیط‌زیست شهر مشهد در دانشگاه فردوسی مشهد

دومین نشست زمین‌شناسی مهندسی و ‌محیط‌زیست شهر مشهد در روز چهارشنبه 9 اسفندماه 1396 در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر مقیمی، رئیس دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن خیرمقدم به مهمانان نشست بیان کرد: این افتخار بزرگی است که ما توانسته‌ایم در این مکان میزبان شما بزرگواران باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: در برنامه‌ راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد به‌صورت جدی به دمکراسی علمی در سطح ملی و بین‌المللی توجه شده است و ما شاهد هستیم که در این دانشگاه به‌صورت مداوم چنین برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

دکتر مقیمی تصریح کرد: امروزه مسائل زیست‌محیطی مسئله‌ بسیار مهمی است که برای حل بحران آن نیاز به هم‌فکری و مدیریت است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: متأسفانه هنوز مسائل زیست‌محیطی برای اکثریت مردم جدی گرفته نشده است بنابراین برگزاری چنین همایش‌هایی به‌شرط رسانه‌ای شدن و جدی گرفته شدن بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

وی در پایان در خصوص اهداف دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: از اهداف راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد بین‌المللی شدن آن است و طبق برآوردها به‌زودی قابل‌دسترسی خواهد بود و امیدوارم برگزاری چنین همایش‌هایی تأثیرگذار باشد.

در ادامه دکتر حافظی مقدس، دبیر دومین همایش زمین‌شناسی مهندسی و محیط‌زیست شهر مشهد، بیان کرد: خدا را شاکریم که توانسته‌ایم چنین جمعی از متخصصین دانشگاه و صنعت را در کنار هم جمع کنیم و امیدواریم این همایش بتواند برکاتی را برای شهر مشهد داشته باشد.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم تا در این نشست کارشناسان دستگاه‌های اجرایی را داشته باشیم. همچنین گروه زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد برنامه‌ریزی کرده است تا برگزاری چنین برنامه‌هایی ادامه‌دار و حتی در سطح بین‌المللی باشد.

مهندس جواد بلورچی رئیس بخش زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی کشور نیز در این همایش گفت: منابع آب زیرزمینی میراث گذشتگان، سرمایه‌ی باشندگان وامانت آیندگان است. لایه‌های زمین‌شناسی، برگ‌های دفتر تاریخ زمین هستند.

مهندس بلورچی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری ناپایدار از منابع آب و دگرگونی اقلیمی موجب سیلاب، خشک‌سالی، گردوغبار، فرونشست زمین، نابودی آبخوان‌ها، نابودی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، آلودگی تغییرات کیفی آب خاک است. راهکار برون‌رفت از این خسارت‌ها تدبیر، همکاری، همدلی و استفاده از علوم بین‌رشته‌ای و پایش است.

وی افزایش تعداد چاه‌ها را روشی نامناسب دانست و بیان کرد: به‌تبع افزایش جمعیت، برداشت از چاه‌ها نیز افزایش داشته است و افزایش برداشت آب زیرزمینی موجب از بین رفتن آبخوان‌ها شده است. نتیجه تمام این توسعه‌ها آلودگی منابع است.

مهندس بلورچی خشک شدن دریاچه‌ها را ناشی از افزایش تعداد چاه‌ها دانست و گفت: با خشک شدن زمین، گردوغبار افزایش می‌یابد و برای کاهش گردوغبار لازم است تا آب دوباره به طبیعت برگردد.

وی در ادامه اظهار کرد: برخلاف تصور عده‌ای که فرونشست زمین، زلزله ایجاد می‌کند فرونشست یک پدیده‌ی سطحی است. اما سبب می‌شود یک زمین‌لرزه‌ی بدون آسیب، آسیب‌های بیشتری ایجاد کند.

مهندس بلورچی بابیان این‌که شعار روز جهانی آب، پاسخ به طبیعت است، گفت: بازسازی اکوسیستم، بازسازی مشاغل ازدست‌رفته است.

مهندس مقدوری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی دیگر سخنران دومین نشست زمین‌شناسی مهندسی و محیط‌زیست شهر مشهد که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد اظهار نمود: گرچه پدیده‌ی فرونشست از حدود 120 سال پیش دریکی از ایالت‌های آمریکا مطرح بوده است و 65 سال پیش در برنامه‌های پژوهشی یونسکو موردتوجه قرار گرفت، اما در کشور ما از حدود سه دهه‌ی قبل مواجهه با این پدیده به‌صورت گسترده و جدی مطرح‌شده است.

وی افزود: در مناطق زیادی ازجمله جنوب شرقی استان تهران، گلپایگان، نطنز، اراک، یزد، کرمان و خراسان رضوی با این پدیده مواجه هستیم. در استان خراسان رضوی باوجود 37 دشت آبی که 34 دشت آن ممنوعه شمرده می‌شود، 15 دشت در وضعیت بحرانی قرار دارند. در مناطقی مثل کاشمر، بردسکن و نیشابور وضعیت حادتری وجود دارد و دشت مشهد نیز با چنین شرایطی مواجه است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی، بیان کرد: دشت مشهد، یکی از آبخوان‌های بسیار ارزشمند و بزرگ استان است و سالیانه نزدیک 910 میلیون مترمکعب از این آبخوان برداشت می‌شود. بیش از پنج هزار منبع آبی در دشت مشهد برداشت کنند محسوب می‌شوند. در 31 سال گذشته حجم ذخیره‌ی آبخوان دشت مشهد 2/2 میلیارد مترمکعب با کسری مواجه شده است.

وی خاطرنشان کرد: در اوایل دهه هشتاد با توجه به مصارف بالا و برداشت‌های زیاد، سد دوستی در استان احداث شد و که بخشی از آب مشهد از این سد تأمین می‌شود.

مهندس مقدوری اظهار کرد: متأسفانه میزان بارندگی در استان خراسان رضوی، در سال جاری شرایط بحرانی دارد به‌طوری‌که متوسط نزولات جوی تا هشتم اسفندماه 1396 مجموعاً 41/6 میلی‌متر بوده است که در مقایسه با سال گذشته 63 درصد کاهش داشته است.

معاون هماهنگی عمرانی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: موضوع خشک‌سالی و بحران آب و پدیده‌ی فرونشست یکی از دغدغه‌های جدی مدیریت ارشد استان خراسان رضوی است به‌نحوی‌که در سال‌های گذشته مدیریت منابع آب در دستور کار قرارگرفته است.

وی تهیه‌ی برنامه‌ی بلندمدت 25 ساله‌ی تأمین آب استان یکی از اقدامات مهم دانست و اظهار کرد: ستاد تدبیر آب استان خراسان رضوی با همواری متخصصین دانشگاهی به‌عنوان یکی از بازوان اصلی در این حوزه تلاش‌های زیادی داشته است.

مهندس مقدوری بابیان این‌که اقدامات انجام‌شده برای مدیریت منابع آب، شرایط مناسبی ایجاد کرده است، گفت: در بیش از 99 درصد چاه‌های مجاز استان کنتور هوشمند نصب‌شده است که کمک بزرگی در کنترل و مدیریت منابع آب داشته است.

وی در پایان تصریح کرد: نقش دانشگاه‌ها در بهبود شرایط استان بسیار ارزشمند بوده و خواهد بود و هم‌چنین با همدلی مردم عزیز می‌توانیم با برداشت صحیح و رفتار هوشمندانه از تهدیدهای جدی جلوگیری کنیم.

این خبر به همراه عکس‌های آن تکمیل می‌شود.

خبرنگار: شهابی

811392

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار