معاون رئیس جمهور: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است

ارسال شده در تاریخ :
معاون رئیس جمهور: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است

آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان  با حضور مسئولان کشوری و استانی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ، شخصیت های برجسته ی بین المللی و داخلی، روز دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ابتدای این مراسم ضمن سخنرانی اظهار داشت : ما دستوراتی از سوی دولت و رهبر معظم انقلاب در خصوص توجه به مفاخر داشته ایم، همچنین حضور دکتر نوبخت در این مراسم نشان از توجه ویژه هیات دولت به این مسئله می باشد و افزود : امیدواریم سال آینده این مراسم با حضور رئیس جمهور، دکتر روحانی و روسای جمهور سایر کشورها فارسی زبان صورت بگیرد.

وی همچنین گفت: تعیین یک روز برای پاسداشت زبان فارسی از مطالبات جدی جامعه فرهنگی و علمی و دانشگاهی از حاکمیت بود که روز 25 اردیبهشت ماه که روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز می باشد به عنوان روز پاسداشت زبان فارسی در تقویم رسمی کشور درج شد

وی عنوان کرد: این نوید را می توانیم بدهیم که ساز و کار بنیاد فرهنگی وهنری فردوسی با حمایت وزیر ارشاد و استاندار خراسان رضوی و تلاش شورای فرهنگی شکل گرفته و به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.

استاندار خراسان رضوی نیز ضمن خیرمقدم به دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور، فرهیختگان، فرهنگ دوستان، استادان، میهمانان، دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، برگزاری این همایش آن هم در قطعه ای از سرزمین خراسان بزرگ و در زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را به فال نیک گرفت.

وی افزود: در ابتدا لازم می دانم در مورد خاستگاه فردوسی و شاهنامه یعنی خراسان بزرگ سخن بگویم؛ خراسانی که پاره تن رسول گرامی اسلام یعنی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در آن خفته است و زینت عرشیان و فرشیان و همچنین ایران اسلامی شده است.

وی خاطر نشان کرد: فردوسی را ممکن است عده ای به مولدش، برخی به سبک شعر و حماسه سرائی اش، بعضی به حکمتش، خلوص، فداکاری استقامت و رهائی اش از تعلقات دنیا در راه هدف والای حفظ هویت ملی بشناسند؛ این در حالی است که همه کسان او را به شاهنامه می شناسند.

استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: به یقین خدمتی که او از طریق سرودن حماسه نامه ی شعر فارسی در زمان خودش به حفظ هویت زبان ما ایرانیان نموده در جهان بی بدیل است و ابیات فراوانی در تأیید این موضوع در شاهنامه وجود دارد که تلاش فردوسی برای ترکیب حکمت و حماسه با هویت و ادبیات زبان فارسی را نشان می دهد و ضمن دمیدن روح شجاعت و دلاوری به فرهنگ و ادبیات ایران، عظمت و پیشینه غنی اخلاقی ایرانیان را در تفکر و اندیشه پاک به نمایش می گذارد.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: بی تردید نظام مقدس جمهوری اسلامی و در رأس آن رهبر فرهیخته و فرزانه، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با نگاه مثبت به این شخصیت فاخر و حکیم فرزانه او را یکی از حلقه های واصل فرهنگی برای هویت یابی نسل جوان حال و آینده این کشور می داند و طبعا حماسه سرداران ایران از گذشته تا به حال و شهدای قهرمان این مرز و بوم بویژه دوران معاصر و در دفاع مقدس در نتیجه هویت اسلامی و ایرانی ناشی از روح حماسه فردوسی که آن هم منشأت گرفته از جرفای اعتقادات دینی این حکیم فرزانه متأثر است.

وی افزود: نکته دیگر این که، امسال مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از طرف آیسسکو انتخاب و نام گذاری شده است و این موقعیت، مشهد را در قطب دیپلماسی فرهنگی قرار داده؛ چه بهتر است که همراه و همزمان با آن روز پاسداشت زبان ادب فارسی را نیز به توصیه بزرگان و عالمان و اندیشمندان و همچنین تأکیدات رئیس جمهور محترم در این خصوص در سالروز پدر زبان فارسی برگزار نمائیم.

وی تصریح کرد: در این مناسبت ضمن قدرشناسی از فردوسی و فردوسی شناسان جایزه فردوسی را در چهارمین سال به تلاشگران برجسته عرصه پژوهش فرهنگ و هنر اهداء می نمائیم.

رشیدیان افزود: بی تردید همه این تلاش ها برای ایران سرافراز و سربلند می باشد و اندیشه فردوسی نیز بر آن استوار است و پس از قرن ها در گوش زمانه هنوز زمزمه می کند.

دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور در آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت : تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است.

وی افزود: این حکیم بزرگ و فرزانه در ابعاد مختلفی دارای آثار ماندنی است که تنها یکی از آنها موضوع زبان و ادبیات فارسی است که بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از این جهت بیشتر بر روی آن تاکید شده است.

دکتر نوبخت تصریح کرد: اگر امروز همه سازوکارهای تربیتی ما به خصوص در زمینه آموزش و پژوهش به احیای این فرهنگ و ترویج آن معطوف شود به خصوص در دوره ای که ما در زمانه پسا جهانی شدن قرار داریم به طبع توانسته ایم به نحو شایسته ای از فرهنگ و تمدن خود پاسداری و نگهبانی کنیم و در برابر هجمه و هجومی که به جبر زبان پیش می آید اینگونه خود را تامین و بیمه کنیم.

ایشان در سخنان خود به این نکته اشاره نمود که شاهنامه نمودی از فرهنگ ایرانی و اسلامی محسوب می شود و از همین رو بنده بر خود فرض دانستم که به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور حتما در این مراسم شرکت کنم و از فعالیت های خوب و برجسته ای که در این زمینه صورت گرفته است تقدیر و تشکر کنم و به عنوان خادم مردم از فعالان عزیز این عرصه تجلیل کنم.

در ادامه اين مراسم، بازخوانی داستان رستم واسفندیار، رونمايي از كتاب های در حوزه شاهنامه پژوهي؛ شاهنامه نگاري از دكتر فاطمه ماهوان، ترجمه ايتاليايي شاهنامه، فرهنگ جامع زبان فارسي اثر دكتر علي اشرف صادقي و رونمايي از تابلو نقاشي استاد حميدي از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.

در ادامه اين مراسم، از تمبر ۲۵ ارديبهشت و روز زبان فارسي با حضور مسئولین و فرهیختگان رونمايي شد.

اعطاي نشان فرهنگي هنري شاهنامه به استادان زبان فارسي و هنرمندان از جمله دكتر حسن انوري، دكتر علي اشرف صادقي، دكتر علي رواقي و نيز دكتر نعمت ييلدروم از كشور تركيه، دكتر عبدالغفور آرزو از كشور افغانستان و دكتر عليم اشرف خان از كشور هند اعطا شد. هم چنين نشان هنري فردوسي نیز به شهرام ناظري اعطا گردید.​

800011

800012

800013

800014

800015

800016

800017

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار