برگزاری سمینار علمی نخستین جشنواره ی فناوری آب ٬ بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری سمینار علمی نخستین جشنواره ی فناوری آب ٬ بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد

سمینار علمی نخستین جشنواره ی فناوری آب ٬ بهره وری و بازچرخانی همزمان با برگزاری نخستین جشنواره ی ملی فناوری های آب ، بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد در محل تالار دکتر سعادت دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دفردوسی مشهد دکتر امین علیزاده رییس شورای سیاست گذاری نخستین جشنواره فناوری های آب٬ بهره وری و بازچرخانی ضمن عرض خیرمقدم گفت : همه شما آگاهی دارید که امروزچهره واقعی کمبود آب در کشور نمایان است .

دکتر علیزاده با بیان اینکه بیشترین بار کم آبی روی دوش روستاییان است اظهار کرد : در کویر زندگی می کنیم و زندگی در کویر آداب و رسومات خود را دارد و نمی توان چیزی خلاف آن را تحمیل کرد . در کویر هم اگر طماع نباشیم می توانیم با سربلندی زندگی کنیم .

وی افزود : مهم نیست چه عواملی باعث بروز این شرایط شده است ٬ نباید سازمان خاصی را باز خواست کنیم ، باید بپذیریم همه ی ما کم و بیش مقصر بوده ایم . چنین نشست هایی از سال ها قبل باید برگزار می شد ،ما در زمینه آب به کشور خودمان بد کرده ایم امروز باید بادلی روشن از گناهان گذشته پند بگیریم و آن ها را جبران کنیم .

علیزاده در ادامه بیان کرد : فناوری آب در ایران نه تنها باید بوم سازگار بلکه جامعه و فرهنگ سازگار باشد . آب اقتصاد و فرهنگ و مذهب است و فناوری ها باید مبتنی بر این موارد باشد .

وی ضمن اشاره به مسئولیت های،مهم در زمینه نجات آب خاطر نشان کرد : تا در مورد آب به تعادل فرهنگی نرسیم نمی توانیم انتظار برقراری نسبت پایدار میان مردم و طبیعت داشته باشیم . برای وصل خود به طبیعت نیاز به فرهنگ‌سازی داریم .

دکتر علیزاده ضمن اشاره به نقش نخبگان در چاره اندیشی معضل آب عنوان کرد : هنوز هم در دل قنات ها ده ها فناوری نهفته است که ما آن ها را نشناخته ایم . بازچرخانی آب از فناوری های قدیمی ایرانیان است .

وی ادامه داد : جنگ آینده بر سر انرژی است. اگر بتوانیم به فناوری تولید انرژی خورشیدی دست یابیم با دسترسی به دو منبع بزرگ آبی در شمال و جنوب کشور می توانیم به هرمقدار آب شیرین که میخواهیم برسیم.

دکتر منتظر معاون برنامه ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت : بحث حضور نخبگان و شنیدن صدای آن ها و در عرصه ی ملی یکی از گرفتاری ها است . عالم به علم اش شناخته می شود و علمی که نافع نباشد ارزشی ندارد . در 60 سال گذشته یکی از نقاط ضعف نظام علم این است که دانشمندان را از دغدغه های اجتماعی نهی کرده است .

وی افزود : تنها راه توسعه ی کشور و توجه به علم ، پذیرش قواعد علمس و حرکت در مسیر علمی است . نخبگان قوه ی عاقله ی جامعه اند.

وی تاکید کرد : برگزاری جشنواره هایی از این دست به ما کمک می کند تا هدفمان را محقق کنیم . با ارزیابی اختراعات و فناوری های ارائه شده سعی میکنیم تا این نخبگان شناخته شوند .

دکتر داوری رییس جشنواره ضمن عرض خیر مقدم به حاضران توضیحاتی در خصوص بخش های مختلق جشنواره ارائه کرد و از حضور 13 شرکت دانش بنیان ، شرکت های توسعه ی فناوری خبر داد و از پشتیبانی و حمایت دستگاه های اجرایی استان خراسان رضوی ، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی -فناوری ریاست جمهور قدردانی کرد .

 خبرنگار: یعقوب پور

800583

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار