گفتگو با معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
گفتگو با معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد

با توجه به درج خبری در رسانه های خبری در مورد تحصیل رایگان دانشجویان افغانستانی در مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد ، روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی با دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در همین خصوص  انجام داده است که نتیجه این گفتگو در زیر درج شده است.

از دیرباز بسیاری از مهاجران افغان در کشور ما زندگی ‌کرده‌ و زاد و ولد کرده‌اند، در نظام آموزش و پرورش ایران بزرگ شده‌اند و تعدادی از آنان نیز با شرکت در آزمون سراسری و در صورت احراز شرایط، در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به صورت نوبت اول یا نوبت دوم پذیرفته شده‌اند.

طبق ضوابط، دانشجویان افغان پذیرفته شده در کنکور سراسری در صورتی که در کدرشته‌های روزانه پذیرفته شوند به دلیل این‌که تبعه ایران نیستند نمی‌توانند از آموزش رایگان استفاده کنند و باید با پرداخت شهریه، ادامه تحصیل دهند.

بر این ارساس و با درخواست موسسات عضو هیات امناي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي استان خراسان رضوي برای تعیین شهریه دانشجویان غیرایرانی که از طریق آزمون‌های سراسری در دوره‌های روزانه پذیرفته شده یا می‌شوند، هيأت امنا در نهمین نشست خود ، شهریه دانشجویان غیرایرانی را از نیم‌سال دوم سال تحصیلی 96-97 به شرح ذیل تعیین کرد.

1. مقطع کاردانی، کارشناسی و دکتری عمومی: 50 درصد شهریه نوبت دوم

2. مقطع کارشناسی ارشد: 25 درصد شهریه نوبت دوم

3. مقطع دکتری Ph. D. و دکتری تخصصی: بدون شهریه

.

.

 

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (2 نظر)

  ناشناس
  پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸

  بسیار عالی، موقعیت و شرایطی ممتاز برای جوانان کشورهای همسایه براساس یک نگاه مترقی و انسانی-

  دکتر سیدحسن کاظمی ریابی
  پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۲

  مولوی:امروز جمال تو بر دیده مبارک باد/بر ما هوس تازه پیچیده مبارک باد - گل‌ها چون میان بندد بر جمله جهان خندد/ای پرگل و صد چون گل خندیده مبارک باد - خوبان چو رخت دیده افتاده و لغزیده/دل بر در این خانه لغزیده مبارک باد - نوروز رخت دیدم خوش اشک بباریدم/نوروز و چنین باران باریده مبارک باد - بی گفت زبان تو بی‌حرف و بیان تو/از باطن تو گوشت بشنیده مبارک باد.
  طی 18 سال تحصیل و تدریسم در این دانشگاه، این خوشحال کننده ترین خبر است. سالها پیش دانشجوی مهاجر روزانه ای که با من درس داشت در ابتدای تحصیل به دلیل ناتوانی در پرداخت شهریه، ترک تحصیل کرد. هرچند از یکی از اعضای هیات امنای وقت استمداد نمودم ولی موثر نبود. تحقق این اراده خیرخواهانه را به مسببین آن تبریک می گویم و برای دانشجویان عمدتاً موفق و سختکوش افغان بهترین ها را آرزومندم.

  آخرین اخبار